Švédsky stroskotanec sa stal kráľom kanibalov

Loď švédskeho moreplavca stroskotala v roku 1904 na ostrove Tabar, pri Papue-Novej Guinei. V tom čase na ostrove žili kanibali, takže hrozba, že Carl Emil Pettersson skončí v ich veľkom hrnci, bola celkom reálna. Nestalo sa tak a pokračovanie príbehu sa stalo súčasťou rozprávky Astrid Lindgren.

Carl Pettersson práve zháňal robotníkov na okolitých ostrovoch, keď sa mu na mori prihodila nehoda. Z posledných síl sa doplavil k brehom ostrova, kde ho nevítalo priateľské prostredie. Na týchto ostrovoch nebol v tej dobe kanibalizmus ničím výnimočným a švédsky námorník čakal odovzdane na svoj osud.

Švédsky kráľ ostrova

Keď Petterssona priviedli pred miestneho kráľa Lamyho, silný Švéd sa zapáčil kráľovej dcére, princeznej Singdo. V roku 1907 sa vzali a po smrti kráľa sa stal Pettersson novým vládcom ostrova. Miestni ho prezývali Silný Charley.

Carlovi Petterssonovi a princeznej Singdo sa narodilo deväť detí, žena ale umrela v roku 1921 na horúčku v šestonedelí. O rok neskôr sa Petterson vrátil do Švédska, hlavne preto, aby si našiel novú manželku, ktorá by vychovávala jeho deti.

Zdroj: Wikimedia

Umrel v Austrálii

Na ostrov sa vrátil so Švédkou s anglickými koreňmi Jessie Louisou Simpson. Do Švédska sa už nikdy nevrátil, aj napriek tomu, že veľmi chcel. Pre svoj zdravotný stav a finančnú situáciu opustil ostrov a v roku 1937 umrel v Austrálii.

V 30. a 40. rokoch o tomto švédskom panovníkovi vedel takmer každý, o jeho dobrodružstvách vyšiel aj komiks v novinách. To vzbudilo záujem spisovateľky Astrid Lindgren a tá jeho príbeh zapracovala do rozprávky Pipi Dlhá Pančucha.

Zdroj: Wikimedia
Zdroj: Faz