KGB vytvorilo špeciálne oddelenie kvôli jednému filmu

V roku 1975 režisér Sydney Pollack nakrútil film Tri dni kondora v hlavnej úlohe s Robertom Redfordom. Jeho predlohou bol populárny bestseller Jamesa Gradyho – Šesť dní kondora, z prostredia amerických spravodajských služieb. Na tom by nebolo nič výnimočné, ale filmom sa inšpirovalo ruské KGB.

Hlavný hrdina Joe Turner, pracuje v jednej historickej literárnej spoločnosti, ktorá je v skutočnosti krycou organizáciou CIA: jeho úlohou je čítať brakovú literatúru, hľadať v nej zašifrované odkazy a robiť si poznámky zo špionážnych románov o použiteľných koncepciách. Nikoho neprekvapí, že agent s krycím menom Condor nakoniec niečo odhalí, preto na neho pošlú skupinu nájomných vrahov a zabijú jeho kolegov. Počas svojho úteku sa snaží prísť na to, prečo ho chcú vlastne zlikvidovať.

Späť do reality

Sovieti jednoducho nemohli uveriť tomu, že film je iba obyčajnou fikciou a boli presvedčení, že CIA skutočne disponuje podobným oddelením, ktoré sa pokúša dostať k rôznym informáciám z čerstvo vydaných kníh a publikácií.

Bývalý ruský diplomat a špičkový špión KGB Sergej Treťjakov, ktorý v roku 2000 prešiel na americkú stranu, opísal vo svojej knihe Comrade J, že po pozretí filmu vysokopostavení dôstojníci KGB usúdili, že CIA má podobné špeciálne oddelenie a preto iniciovali vznik vlastného, ktorého agenti museli čítať všetko počnúc New York Timesom až po Playboy.

Aj keď vo filme v oddelení CIA pracovalo iba niekoľko pracovníkov, v časoch najväčšieho rozmachu malo sovietske vedecko-výskumné centrum NIIRP až dvetisíc zamestnancov.

Zdroj: dailybeast