Neuveriteľné! Tučniaky poznajú výhody prostitúcie

To, že prostitúcia je najstarším remeslom, určite nepočujete po prvýkrát. Pravdepodobne však neviete, že sa týka aj zvieracej ríše. Tento jav si vedci všimli v roku 1998, keď zistili, že niektoré samičky tučniaka okatého sa pária kvôli hmotnému zisku. Miesto peňazí však za svoje služby požadujú kamene.

Fiona Hunter, ktorá sa zaoberá výskumom pohlavného života tučniakov na Harvardskej univerzite, tvrdí, že peňažným prostriedkom tučniakov sú kamene. Samičky tučniakov si svoje hniezda stavajú z kameňov, nie vždy ich však majú dostatok, preto sa ich snažia zaobstarať iným spôsobom. Kvôli zabezpečeniu svojich potomkov sa ponúkajú samcom.

Zvieracie aféry

Tučniaky sú vo všeobecnosti monogamné zvieratá. Počas obdobia párenia, ktoré začína koncom októbra a trvá tri týždne, vydržia pri jednom partnerovi. Samičky však počas tohto obdobia navštevujú niekedy aj iných samcov. O tejto afére ich partneri vôbec netušia, keďže samičky sa často vydávajú hľadať ďalšie kamene samy. Podľa Fiony Hunter si samičky za svoj cieľ vyberajú osamelých samcov, aby neboli napádané druhými samičkami.

Prostitúcia u tučniakov je veľmi ojedinelá záležitosť a týka sa iba malého percenta jedincov. Existujú prípady, keď samce považujú za začiatok páriaceho rituálu to, že sa samica zohne po kameň. V takýchto prípadoch si samice, ktoré nemajú v úmysle sa páriť, kameň rýchlo zoberú a utečú.

Zdroj: Shutterstock

Kamene nie sú všetko

Najväčší počet kameňov, ktorý sa samici podarilo párením získať, bol 62. Podľa Hunter nie sú kamene jedinou príčinou, kvôli ktorej samice vyhľadávajú osamelých samcov a pre párenie s nimi majú aj iné dôvody, po ktorých vedci stále pátrajú. Jednou z možností je, že samice testujú náhradných samcov pre prípad, že ich partner počas obdobia rozmnožovania uhynie. Zdá sa, že u samcov je jedinou ich motiváciou pôžitok.

Nie sú perverzné

Sexuálnemu životu tučniakov sa v poslednej dobe venuje veľa pozornosti. V roku 2012 vydali storočné zápisky prvého antarktického biológa George Levicka, ktorý bol v roku 1910 súčasťou expedície kapitána Scotta a opisuje tieto roztomilé zvieratá ako násilné a perverzné stvorenia, schopné páriť sa s uhynutými samičkami. Aj keď tieto poznatky predbehli svoju dobu, zo správania tučniakov, ktoré opisuje, nevyplýva, že ide o zákerné alebo zlomyseľné zvieratá. Skôr o neskúsené jedince, pre ktoré je to prvá páriaca sezóna a nevedia, čo majú robiť.

Zdroj: BBC