Viete, prečo tak strašne bolí, ak stúpite na legovú kocku?

S blížiacim sa sviatkom Vianoc sa zvyšuje riziko nebezpečenstva, že po príchode do neosvetlenej miestnosti so zvýšeným výskytom menších ľudí žijúcich s vami v spoločnej domácnosti, ucítite náhle v chodidle obrovskú pálčivú bolesť.

Bodaj by si stúpil na Lego! Toto prekliatie sa stalo natoľko známym, že už je z neho dokonca mém. Aj na Youtube nájdete stovky videí, zobrazujúcich utrpenie ľudí, ktorí stúpili na kocku od Lega. Ale prečo nám spôsobujú kusy tejto všade rozhádzanej hračky také nesmierne utrpenie? A ako je možné, že deti nebolí, ak na ne stúpia?

Tu je vysvetlenie

Ide o celkom komplikovaný problém. V prvom rade je chodidlo veľmi citlivá časť tela, s mnohými nervovými zakončeniami. Periférna časť nervovej sústavy permanentne vysiela do mozgu informácie v súvislosti s chodením a rovnováhou.

Najmenšie kúsky Lega sú navrhnuté tak, aby ich bolo ťažké zlomiť. K tomu, aby ste ich vzájomne pospájali, musia byť dokonale pravouhlé a preto sú hrany týchto súčastí veľmi ostré. Čiže v prípade, ak na takúto kocku stúpi dospelý človek, tá sa nezlomí, ani nezdeformuje a s najväčšou pravdepodobnosťou stúpite rovno na jej hranu, aby bola bolesť, čo najväčšia.

Hrany týchto kociek sú špeciálny problém. Pri kontakte s chodidlom sa sústredí sila na veľmi malú plochu, preto ich cítite oveľa viacej. Nie ako v prípade, keď stúpite na plochý predmet, vtedy sa totiž sila rozloží. A keďže sú deti oveľa ľahšie ako my, dokážu chodiť po týchto kockách oveľa lepšie.

Zdroj: QZ