Poprava v Saigone: Pravdivý príbeh o jednej z najslávnejších fotografií

Jednou z najslávnejších fotografií vojny vo Vietname, je chladná poprava zviazaného zajatca jedným generálom priamo na ulici.

Táto fotka sa stala symbolom boja proti vojne, lebo už na prvý pohľad zachytáva vojnový zločin. Jej autor Eddie Adams za túto fotografiu neskôr dostal Pulitzerovu cenu a vyhral aj cenu World Press Photo. Stala sa jednou z 25 najdôležitejších fotografií histórie. Túto fotku často používali na demonštráciách aj odporcovia vojny vo Vietname. Keď sa však dozviete jej skutočný príbeh, budete sa na ňu pozerať inak.

Jednotky smrti  

Popravený muž sa volal Nguyen Van Lem. Nebol to civilista, ale člen Frontu národného oslobodenia Južného Vietnamu, skrátene Vietkongu. Ale nebol len obyčajným členom, bol vodcom jednotky smrti, ktorej úlohou bolo vyhľadávať a zabíjať policajných dôstojníkov Južného Vietnamu a ich rodiny. Lemova jednotka spáchala počas vojny množstvo vrážd vysokopostavených dôstojníkov a ich rodín. Zabil aj podplukovníka Tuana a celú jeho rodinu, vrátane jeho 80-ročnej matky a to len preto, že s nimi nechcel podplukovník spolupracovať. Tento masaker prežil iba 10-ročný ťažko zranený chlapec.

Zdroj: uncensoredhistory
Zdroj: uncensoredhistory

Zajatie a poprava

Aj jeho dolapenie sa odohralo pri jednom z masových hrobov, kde práve pochovávali sedem juhovietnamských dôstojníkov a ich rodiny. Na mieste sa našlo 34 mŕtvol, všetky so strelnými ranami. Ani vdova po Lemovi sa nikdy netajila, že jej muž bol členom Vietkongu.

Lema zobrali do Saigonu, za generálom Ngoc Loanom, ktorý ho popravil priamo na ulici. Eddie Adams na túto situáciu spomína nasledovne:

Sledoval som ich troch svojim fotoaparátom ako sa ku mne blížia a len tak som si fotil. Keď sa priblížili ku mne, vojak zastavil a ustúpil dozadu. Zbadal som, ako do záberu vošiel ďalší človek, vytiahol pištoľ a namieril. Nevedel som, že vystrelí. Počas vypočúvania bolo zvykom držať pri hlavách zajatcov pištoľ. Pripravoval som sa na to, že spravím zopár záberov z tohto vyhrážania sa a výsluchu. Ale nestalo sa tak. Ten človek zdvihol pištoľ ku hlave zajatca a potiahol spúšť. A práve to som zachytil.  

Generál potom podišiel k Adamsovi a povedal mu: „Veľa mojich ľudí zabil a tvojich tiež“. A odišiel.

Odvtedy sa vedú spory o tom, či Loan porušil Ženevské dohovory. Z jeho pohľadu bol Lem chladnokrvným vrahom, ktorý zabíjal nevinných ľudí.

Zdroj: uncensoredhistory

Príbeh nekončí

Tento príbeh však nekončí Lemovou popravou, fotografia sa stala symbolom boja proti vojne a trochu prispela aj k ukončeniu vojny. Kvôli nej démonizovali generála Loana, aj napriek tomu, že to nebolo v úmysle Eddieho Adamsa.

"Na tej fotke umreli dvaja ľudia. Generál zabil Vietkonga guľkou a ja som zabil generála svojim fotoaparátom."

Adams sa domnieval, že touto fotografiou zničil generálov život. Podľa neho bol Loan dobrým človekom, len sa nachádzal v zlej situácii a mrzelo ho, že táto fotka negatívne ovplyvnila jeho život. Osobne sa za vyhotovenie tejto fotky ospravedlnil jemu aj jeho rodine.

Loan sa po vojne presťahoval do Spojených štátov. Po jeho príchode americký imigračný úrad zavolal Adamsovi, aby prišiel svedčiť proti generálovi, aby ho mohli z krajiny vykázať. Adams sa však postavil na jeho stranu a Loan dostal povolenie na pobyt. Vo Washingtone si otvoril pizzeriu, ale v roku 1991 bol nútený opustiť zamestnanie, keď sa odhalila jeho totožnosť. V roku 1998 umrel na rakovinu.

Eddie Adams umrel 18. septembra 2004 vo veku 71 rokov.