Žijeme v dobe zženštilých mužov: Podobajú sa skôr matkám ako otcom

Nedokážu už muži vo svojich príbytkoch poriadne dotiahnuť ani kvapkajúci kohútik? Závidia kuchárske umenie Jamiemu Oliverovi? Maskulínny typ muža sa vytráca.

Sme svedkami toho, že rodové úlohy, sa v moderných spoločnostiach menia, čo okrem iného znamená, že správanie mužov v každodennom živote je tiež plné zmien. Kým pred 25-30 rokmi sa robili vtipy z mužov, ktorí neboli schopní vymeniť poistku alebo opraviť kvapkajúci kohútik, v súčasnosti je čoraz menej takých, ktorí by po vzore svojich otcov boli technicky zdatní a chopili sa náradia a venovali sa svojim koníčkom.

Zmeny trhu

Nedávno oznámila spoločnosť DIY Homebase, že je nútená zavrieť štvrtinu svojich obchodov, pretože sa musí prispôsobiť zmenám trhu: v poslednej generácii mužov je čoraz menej domácich kutilov, venujúcich sa svojim koníčkom. Skutočnosť je taká, že v posledných rokoch celý sektor DIY (odvetvie priemyslu urob-si-sám) trpí úbytkom týchto kutilov a iba z časti to je dôsledok hospodárskej krízy, - píše The Telegraph. Jedným z dôvodov týchto skutočností je, že stále menej ľudí si môže dovoliť svoje vlastné byty, rodinné domy so záhradami a do prenajatých bytov odmietajú nájomníci investovať. Druhým je, že muži vo veku 20-30 rokov, nie sú vôbec zruční a nejavia žiadny záujem o takzvané mužské práce.

Nové trendy

Prieskumy ukazujú, že iba 5 percent mužov vo veku 18 až 24 rokov by bolo ochotných opraviť kvapkajúci kohútik. Ak sa súčasný trend nezmení, DIY sektor by mohol úplne zmiznúť do roku 2040. Podľa denníka už nie sú v móde maskulínne typy svalnatých mužov, schopných s kladivom a skrutkovačom v ruke opraviť takmer čokoľvek.

"Vďaka rodovej rovnosti a ideálom feminizmu, sa stále viac mužov odhodláva objavovať v sebe aj svoju ženskú stránku,"

– píše Martin Daubney, novinár The Telegraph. Pripomína, že v boji o rovnoprávnosť si nikto nepoložil otázku, či za víťazstvo feministiek nakoniec nebudú musieť zaplatiť muži?

Večné výčitky

"Ak bude každý mužský prejav označovaný automaticky za sexistický, to, čo ostane z mužskej identity, bude úplne zbavené mužnosti," - tvrdí autor.

Dodáva, že v čase, keď sa od mužov očakáva, že budú čoraz častejšie prať plienky, vešať prádlo, obšmietať sa v kuchyni a variť aspoň tak dobre ako Jamie Oliver, sa tradičné mužské aktivity stanú trápnymi a budú sa za ne hanbiť. Výsledkom bude, že množstvo mužov sa bude po čase podobať skôr na svoje matky ako otcov a ženy sa stanú hlavami rodín. Ako tvrdí Daubney, vďaka súčasným trendom je čoraz ťažšie prijať myšlienku, že muži sa cítia najlepšie v tradičných úlohách, ktorým rozumejú.

Temná budúcnosť? Muži budú ženskejší a o pár storočí vymrú

Britská organizácia na ochranu životného prostredia ChemTrust varuje, že mužské pohlavné orgány sú počas vývoja v maternici oveľa citlivejšie na rôzne chemické látky, ako ženské. Čím viac sú vystavené týmto účinkom, a to aj po narodení, tým viac budú muži ženskejší, a dokonca sa vývin ich pohlavných orgánov môže zastaviť.

Zdroj: Telegraph