Molotovov koktejl: Od pouličných nepokojov až po sovietske politbyro

Jedna z najnebezpečnejších po domácky vyrobených výbušnín, benzínom plnená horiaca fľaša, používaná pri partizánskom boji a pouličných nepokojoch, dostala svoje pomenovanie po ruskom politikovi Molotovovi.

Vjačeslav Michajlovič Molotov (1890-1986) síce nevyrobil prvý exemplár a ani nebol určený jemu. Bol určený jeho vojakom. Podobné výbušniny sa používali počas občianskej vojny v Španielsku. Molotov zaviedol ich hromadnú výrobu počas druhej svetovej vojny, kedy sa tieto výbušniny používali v boji proti nemeckému nepriateľovi.

Zo Sibíre do politbyra

Legendárny sovietsky diplomat Vjačeslav Michajlovič Skrjabin sa narodil dňa 9. marca 1890 za cára Alexandra II. do bohatej rodiny. Napriek tomu sa pripojil k sociálno-demokratickej strane a nemal ešte ani dvadsať, keď bol vyhnaný na Sibír. Viac ako tri roky bol odlúčený od svojich milovaných boľševických súdruhov a nepomohlo mu ani to, že začal používať pseudonym Molotov. Počas revolúcie v roku 1917 viedol tlačovú kanceláriu boľševickej strany. Po úmrtí Lenina v roku 1924 už patril k najvyššiemu vedeniu Ústredného výboru a neskôr sa stal aj členom politbyra. Počas veľkých čistiek bol ich výrazným pomocníkom.

Boľševický káder

Molotov mal obrovské skúsenosti s čistkami a politickými represáliami. Neľútostný pragmatik sa stal v tridsiatych rokoch predsedom Ľudového komisariátu a bol zodpovedný za kolektivizáciu v poľnohospodárstve a dôsledne uplatňoval vodcovu vôľu. V máji 1939 sa stal ministrom zahraničných vecí a 23. augusta 1939 podpisoval s nemeckým ministrom zahraničia Joachimom Ribbentropom zmluvu o neútočení tzv. Molotov-Ribbentropov pakt. O týždeň neskôr Nemecko napadlo Poľsko. Jeho podpis spolu s ďalšími sovietskymi predstaviteľmi schválil likvidáciu zajatých poľských dôstojníkov známu ako Katynský masaker. 22. júna 1941 Molotov prečítal v rozhlase pamätný prejav o napadnutí Sovietskeho zväzu fašistickým Nemeckom.

Molotov podpisuje zmluvu s Fínskom o odstúpení sporných území. Zdroj: wikipedia.com

Fínska odpoveď

V sovietsko-fínskej zimnej vojne sa jeho meno navždy zapísalo do histórie. Ako minister zahraničných vecí viackrát vyhlásil, že z lietadiel nezhadzujú na fínske územia bomby, ale potravinovú pomoc hladujúcim. Fíni tak pokrstili bomby na Molotovové piknikové košíky a ako odpoveď použili proti sovietskym bojovým vozidlám benzínové zápalné fľaše, ktoré nazvali - Molotovov kokteil. Ich výroba dostala masový charakter a fínske továrne na vodku v okamihu prepli na obranný režim.

Strata manželky

Počas vojnových rokov vyhorel aj samotný Molotov. Najprv prevzal Stalin jeho post predsedu Ústredného výboru a neskôr ho úplne zbytočne sprevádzal na konferenciách v Teheráne, Jalte a Postupime. Po roku 1945 sa jeho pozícia výrazne oslabila. V roku 1948 bola deportovaná do Kazachstanu jeho manželka Polina Semjonová Žemčužina-Kachovská, s ktorou sa radil aj samotný Stalin.

Tvrdila, že sovietske ženy potrebujú okrem mydla aj parfumy, tak z nej spravil šéfku sovietskej parfumérie. Neskôr ju povýšil na ministerku rybného hospodárstva. V roku 1939 ju politbyro začalo podozrievať zo špionáže, keďže sa netajila židovským pôvodom. Pri hlasovaní o jej vine sa Molotov ani neodvážil ozvať a zdržal sa. V liste sa potom vyhováral Stalinovi, prečo sa zdržal hlasovania, keď zo strany vylúčili jeho manželku, najelegantnejšiu ženu v ZSSR.

Vylúčenie zo strany

Po manželke stratil neskôr aj kreslo ministra zahraničia a bol z priameho rozhodovania vytlačený. Po Stalinovej smrti upadol do nemilosti. Najprv z neho spravili veľvyslanca v Mongolsku a potom sa stal sovietskym členom Medzinárodnej agentúry jadrovej energie. Úplnému zúčtovaniu sa však nevyhol. V roku 1962 ho definitívne vylúčili zo strany.

Rehabilitácia a výčitky

Počas vlády Leonida Brežneva ho rehabilitovali a v roku 1984 ho Konstantin Černenko vzal späť do strany. Zomrel ako 97-ročný 8. novembra 1986 za vlády reformátora Michaila Gorbačova. Pocitu viny za svoju manželku Polinu sa nezbavil až do smrti.
 
Jeho pamiatku sme si uchovali – v zápalných fľašiach.