Po 40 rokoch sa stretol s mužom, ktorý ho chcel vo vojne zabiť!

Čo sa stane, keď sa niekto stretne so svojim niekdajším nepriateľom? Asi len málokto by hádal, že sa raz stanú dobrými priateľmi, keď vo vojne plnili rozkazy o vzájomnej likvidácii.

Nasledujúci príbeh nie je o nenávisti, ale naopak o mieri a priateľstve medzi ľuďmi.

Stretli sa v TV show

Americký pilot, Dan Cherry a jeho niekdajší vojnový nepriateľ Vietnamec Nguyen Hong My sa po prvýkrát stretli v jednej vietnamskej televíznej show.

„Mal pevný stisk ruky“, - hovorí Dan – „a potom mi povedal, že ma víta vo svojej krajine a teší ho, že som v poriadku. Dúfal, že staneme priateľmi.“ – rozpráva pilot veterán.

A tak sa aj stalo. Ťažko tomu uveriť, ale z nepriateľov na smrť sa stali najlepší priatelia. Keď Dan navštívil Vietnam, pozval ho Nguyen na návštevu svojej rodiny a predstavil mu aj svojho vnuka, ktorého Dan držal v náručí. Samozrejme, mu neostal nič dlžný a na oplátku ho pozval na návštevu Spojených štátov, kde strávili so svojimi rodinami fantastické chvíle.

Danov priateľ John

Do tohto príbehu však patrí ešte jedna osoba. Tým človekom nie je nik iný ako John Stiles. Tento človek si všetky pamiatky a fotografie z obdobia vojny drží zamknuté na povale. Nechce ich mať na očiach, pretože sú pre neho spomienky na hrôzy vojny stále bolestivé. Túto traumu nebol schopný prekonať vyše štyridsať rokov.

Náhoda?

Osud chcel, že práve pred 40 rokmi Danov v súčasnosti najlepší priateľ Nguyen zostrelil Johnove lietadlo. On sám sa síce stihol katapultovať, ale tento zážitok sa na ňom podpísal. Pri ich vzájomnom stretnutí sa obaja na seba dlho a bez slov pozerali, ale nakoniec prišli na to, že vojna neprebiehala medzi nimi dvoma, ale konflikt vznikol kvôli politickým vodcom ich krajín, s ktorým už nemajú nič spoločné.

Odpustili si

„Ak si na to spomeniem, ešte stále mám z toho zlý pocit“ – uviedol americký veterán pre CBS. Nepríjemné mu to bolo aj kvôli tomu, že Nguyen za to, že ho skoro zabil, dostal vyznamenanie.

John mu však všetko odpustil.

„Spadla zo mňa obrovská ťarcha, ktorú už nemusím ďalej niesť. Je preč, a je to fantastický pocit!“ – uviedol.

Zdroj: littlethings