Najdrahšia ožieračka v histórii: Táto otriasla aj finančnými trhmi

Dňa 30. júna 2009 sa obchodníkom s ropou na chvíľu zastavil pulz: o pol tretej ráno vyskočila cena ropy zo 71,4 na 73,5 dolárov za barel. Bol to strop, ktorý burza dovtedy nezaznamenala presne osem mesiacov a ráno padla jej cena na 66,5 dolárov.

Pre laika nemusí táto situácia pôsobiť vôbec dramaticky, keďže sa ale obchodovaniu s ropou venuje celkom slušný počet ľudí, aj malá zmena dokáže na svetových trhoch spôsobiť výkyv vo výške niekoľko sto miliónov dolárov. Čo teda bolo príčinou tohto otrasu?

Londýnsky maklér sa škaredo opil

Steve Perkins začal ako maklér pracovať pre spoločnosť PVM Oil Futures v roku 1998. Za jedenásť rokov spolupráce sa mu podarilo v hierarchii spoločnosti vypracovať na slušnú pozíciu. Samozrejme, samostatne obchodovať nesmel, nakupovať a predávať mohol iba v mene firemných zákazníkov. V dňoch 27-28. júna 2009 usporiadala spoločnosť PVM cez víkend pre svojich zamestnancov tímbilding v jednom golfovom klube, kde si mohli makléri odpočinúť od každodenného stresu. To znamená, že sa spili pod obraz boží.

Klin klinom 

Aby Perkins prekonal víkendovú opicu, pokračoval v pití aj v pondelok v práci. Nič to na kvalite jeho výkonov nezmenilo, dokonca sa mu podarilo pre jedného klienta uzavrieť obchod vo výške 8 miliónov dolárov. Potom išiel domov a zo svojho notebooku sa prihlásil do firemného systému a na vlastnú päsť pokračoval v obchodovaní. Od pol druhej do trištvrte na štyri ráno sa mu podarilo na svetových burzách skúpiť 7 miliónov barelov ropy (1,1 miliardy litrov) v celkovej hodnote 520 miliónov dolárov.

Najhoršia opica v živote

To znamenalo dvojnásobok množstva ropy, ktoré vtedy produkovala Saudská Arábia a 69 percent celkového denného obratu na svetových trhoch. Ráno o šiestej poslal svojmu šéfovi SMSku, že sa necíti dobre a berie si voľno. Po trojdňovej opici napokon zmorený zaľahol spať. O ôsmej hodine ráno ho prebudili. Celá firma bola v panike, pretože nemali ani poňatia, čo sa udialo v noci. To isté o sebe mohol povedať aj samotný Perkins, ktorý mal obrovské okno. Na mol ožratý vyhodil oknom pol miliardy dolárov.

Trest a straty

Samozrejme, z firmy ho okamžite prepustili a britský finančný regulátor (FSA) mu vyrubil pokutu vo výške 72 tisíc libier. Spoločnosť PMV sa so stratou 10 miliónov dolárov zbavila obrovského množstva ropy. Perkins začal navštevovať protialkoholickú liečebňu a o rok neskôr ho zamestnala jedna švajčiarska maklérska spoločnosť ako lektora. Uviedli, že Perkins je dobrý odborník aj človek, ktorý spravil obrovskú hlúposť, ale zaslúži si ešte jednu šancu.