Obohatili sa o rekordné sumy: 5 najväčších lúpeží všetkých čias

Stať sa zo dňa na deň milionárom je sen nejedného z nás. Niektorí sú však pre splnenie tohto sna schopní spraviť čokoľvek.

Vynaliezavosti sa medze nekladú. Dvojnásobne to platí v prípade, ak sa niekto rozhodne obohatiť nečestným spôsobom. A to dokonca lúpežou. Pripravili sme si pre vás rebríček najväčších lúpeží na svete, počas ktorých sa ľudia obohatili o majetky astronomických hodnôt.

5. Brazílska centrálna banka (2005)

Čo sa stalo:

Lupiči si pre peniaze prišli do banky neobvyklou cestou: tunelom, dlhým 80 metrov!

Čo bolo ukradnuté:

cca 50 miliónov €

Ako sa to stalo:

Cez víkend z 6. na 7. augusta roku 2005 sa skupina lupičov tunelom prehrabala do Banco Central v brazílskom meste Fortaleza. Peniaze dokonca neboli ani poistené, pretože podľa hovorkyne banky bolo riziko krádeže tak nízke, že sa to ústavu neoplatilo. Lupiči sa úspešne vyhli niekoľkých senzorom, zvyšok sa im podaril zneškodniť. Na krádež sa prišlo až o deň neskôr. V októbri polícia objavila telo vodcu lupičov, ktorý bol zastrelený a zatkla 5 ľudí, ktorí pomáhali tunel kopať. Keďže peniaze boli na pravidelnej kontrole kvality, neboli zrovnané podľa čísel a zmizli takpovediac navždy.

4. Veľká vlaková lúpež (1963)

Čo sa stalo:

Pätnásťčlenný gang, vedený Bruceom Reynoldsom, Ronnie Biggsom a Charlie Wilsonom prepadol poštový vlak a bez väčších problémov si odniesol prevážané peniaze.

Čo bolo ukradnuté:

cca 53 miliónov €

Ako sa to stalo:

Na trati blízko mentora in Buckinghamshire v Anglicku v roku 1963 zastavili neozbrojení lupiči falošnými signálmi poštový vlak z Glasgow do Londýna, železnou tyčou udreli rušňovodiča a zmizli aj s peniazmi. Zlodejov chytili na základe odtlačkov prstov. Ronnie Biggs utiekol 15 mesiacov po vynesení rozsudku z väzenia a usadil sa najskôr v Melbourne, a keď sa o ňom dozvedela polícia, ušiel do Rio de Janeira. Utiecť sa podarilo tiež Wilsonovi.

3. Banka v Knightsbridgi (1987)

Čo sa stalo:

Zlodeji žiadali o prenajatie sejfu, potom omráčili obsluhu a odniesli si hotovosť.

Čo bolo ukradnuté:

cca 79,5 milióna €

Ako sa to stalo:

Lúpež v oddelení trezorov v Knightsbridge v Anglicku sa odohrala 12. júla 1987. Lupiči predstierali, že si chcú prenajať sejf, potom vytiahli zbrane, omráčili personál i ochranku a vlámali sa do sejfov. Za hodinu po prepadnutí sa podarilo jednému zo zamestnancov vyslobodiť sa z pút. Polícia našla odtlačok prsta, ktorý patril Talianovi Valerio Vicceimu, ten bol v roku 1987 aj so svojimi komplicmi usvedčený. Neskôr o prepadnutí napísal knihu.

2. Bostonské múzeum (1990)

Čo sa stalo:

Lupiči, maskovaní za policajtov, ukradli z malého amerického múzea rad cenných obrazov. Múzeum nebolo proti krádeži  poistené!

Čo bolo ukradnuté:

Obrazy v hodnote cca 215 miliónov €

Ako sa to stalo:

Hodinu pred začatím slávností na počesť Dňa svätého Patrika, presne o 01.24 ráno 18. marca 1990, ochranka vpustila dnu dvoch mužov v prestrojení za policajtov. Až o dlhé minúty neskôr si uvedomili, že to boli zrejme lupiči. Zlodeji, ktorí ani neboli ozbrojení, ochranku pripútali ku kúreniu v suteréne. V nasledujúcich menej ako 90 minútach odcudzili obrazy od Rembrandta, Vermeera, Degasa, Maneta a pár cenných dekoratívnych predmetov. Väčšinu obrazov vyrezali z rámov. Prázdne rámy visia v múzeu dodnes.

1. Central Bank v Iraku (2003)

Čo sa stalo:

Saddám sa v predvečer vojny v Iraku rozhodol trošku sa „zabezpečiť“ a odviezol si z centrálnej banky rekordnú sumu peňazí. Pozor, máme tú najväčšiu lúpež histórie!

Čo bolo ukradnuté:

cca 717 miliónov €

Ako sa to stalo:

V deň, keď Spojené štáty začali bombardovať Irak, teda 18. marca, bolo z irackej centrálnej banky ukradnutých takmer 717 miliónov eur. Saddámov syn Kusaj odviezol z centrálnej Irackej banky neuveriteľnú čiastku — jednu miliardu amerických dolárov. K vyzdvihnutiu peňazí pritom stačil list podpísaný jeho otcom Saddámom. Jeho príkazy boli sväté, takže peniaze vydali úradníci bez problémov. Kusaj s pomocníkmi nakladali peniaze na tri valníky zapriahnuté za traktory celé dve hodiny. Predpokladá sa, že práve z tejto krádeže pochádzalo približne 650 miliónov dolárov, ktoré boli neskôr nájdené v múroch Saddámovho paláca. Po zvyšku sa dodnes pátra.

Zdroj: CNC