Jeden bežný deň v živote hipisáckej komunity: Vitajte v raji!

Kde bolo, tam bolo, žila v 70. rokoch slobodne na brehoch havajského súostrovia jedna komunita hippies. O dokonalý súlad s prírodou bolo postarané, keďže ostrov Kauai je samotným rajom na zemi. Tu žili v zvláštnych obydliach postavených na stromoch mladí ľudia, ktorých na fotografiách zvečnil John Wehrheim.

Fotograf pricestoval na ostrov Kauai v roku 1971 ako 23-ročný, iba s batohom na pleciach a surfom v ruke. Prijal pozvanie majiteľa objektu, aby sa zoznámil s prostredím, v ktorom žila jedna hipisácka komunita. 

Brat herečky Elizabeth Taylor sa pre postavenie tábora rozhodol po tom, čo prvých tamojších obyvateľov zatkla polícia. Howard Taylor za nich zaplatil kauciu a pokúsil sa zlegalizovať ich tamojší pobyt. V roku 1969 tam už odlišným spôsobom života žilo takmer 100 ľudí, medzi nimi deti.

Miestna mena - jedlo a marihuana

Keď John Wehrheim po prvýkrát vkročil do tábora, bol pochopiteľne dosť nedôverčivý, ale po tom, čo tam viackrát prespal, ho ostatní členovia komunity prijali medzi seba. A to dokonca natoľko, že ho po istom čase volali fotografovať. Za fotky mu platili jedlom a marihuanou a pochopiteľne ho radi pozývali aj na svoje party. Na nich bolo ošatenie samozrejme dosť veľkou raritou, ako môžete vidieť aj na obrázkoch.

Smutný koniec

Obyvateľmi Taylor Campu boli vysokoškoláci, vojenskí veteráni a mladí ľudia sklamaní spoločnosťou. Tí všetci tu hľadali mier a pokoj – a aj ho našli.

Tábor fungoval až osem rokov, presnejšie do roku 1977, kým oficiálnym inštitúciám nedošla trpezlivosť a nenariadili jeho zbúranie. K úplnému vysťahovaniu síce nedošlo okamžite, ale koncom dekády už nič nebolo ako na začiatku. Kultúra hippies postupne zanikala a v tábore zostalo už len zopár ľudí. Aj tých viackrát napadli a vykradli miestni tvrdí chlapci.

Poslednými obyvateľmi kempu bola jedna matka so svojim dieťaťom.

Pozrite si galériu

Zdroj: taylorcampkauai.com, findingutopia.org