Otec všetkých pištoľníkov: Samuel Colt a jeho revolver

Pred štyrmi rokmi uplynulo dvesto rokov od narodenia amerického vynálezcu Samuela Colta. Práve on zostrojil nerozlučného spoločníka všetkých kovbojov a zlatokopov - revolver.

​Osobná zbraň nie je žiadna novinka. Už v 16. storočí ste si mohli zabezpečiť malú mušketu – ale pri prestrelke by vám veľmi nepomohla. Nabitie trvalo najmenej pol minúty a nedalo sa na ňu spoľahnúť. Istejšie bolo mať po ruke kord. Prvá skutočne účinná malá strelná zbraň vznikla až o pár storočí neskôr v americkom štáte Connecticut.

Kutil a pyroman

Samuel Colt sa zaujímal o vedu už od detstva. Ako dieťa vyrábal pyrotechniku a bavil ňou svojich spolužiakov. Raz sa mu žiaľ pri nevydarenom experimente podarilo zapáliť školu, čím jeho dochádzka predčasne skončila už v šestnástich rokoch. Otec ho preto radšej poslal medzi námorníkov. Fascinácia zbraňami ani tam Colta neopustila.

Otáčajúca sa novinka

Na mori je nuda. Možno preto tam Colt vymyslel zbraň jednohlavňového typu s otáčajúcim sa valcom. Keď sa vrátil domov, založil si dielňu a výrobou zbraní sa začal živiť. Prvý kus mal hotový už v roku 1836, mal vtedy iba dvadsaťjeden rokov. Pomenoval ho „revolving gun“ – otáčavá zbraň. Odtiaľ potom vznikol klasický názov „revolver“. Model Paterson síce v testoch obstál, ale preraziť s novou technológiou sa Coltovi nedarilo. Niekoľko rokov živoril a vyzeralo to, že revolver sa bude v dejinách spomínať len ako kuriózny experiment.

Zdroj: shutterstock

Keď príde Walker

Situáciu zachránil až Walker, Texaský Ranger. Nežartujeme. Kapitán Samuel Walker z texaskej špeciálnej jednotky bol jedným z prvých, kto si revolver zaobstaral. Bol s ním natoľko spokojný, že Coltovi pomohol zostrojiť nový typ.

​Vznikol tak Colt Walker, jedna z najslávnejších strelných zbraní všetkých čias. Bol extrémne dlhý (40cm) a pripomínal skôr miniatúrnu pušku. Aj vlastnosti mal ako veľká zbraň. Dokázal spoľahlivo zabiť ozbrojeného muža na sto metrov. Rangeri na koňoch tak mohli strieľať už na diaľku a na blízko iba vytiahnuť šabľu a dokončiť špinavú prácu.

Zdroj: wikipedia

Model Walker pomohol vyhrať Mexicko-americkú vojnu (1946-1948) a značku Colt preslávil po celých Štátoch. Dnes patrí k najcennejším zberateľským zbraniam. Nedávno sa originál z roku 1847 predal v dražbe skoro za milión dolárov.

Sen každého chlapa: Revolver, ktorý strieľa zápalky

My muži sme zvláštni. Nad pivom za pár eur ohŕňame nosom, ale vyhodiť stovku za revolver, ktorý nerobí nič iné, len strieľa zápalky, nám nevadí.

Zdroj: CNC