Futbal a násilie: Prečo je táto hra spájaná s agresivitou?

Po štvrtkových udalostiach na bratislavských Pasienkoch sa vyrojilo množstvo dohadov o tom, či bolo v minulosti násilie na štadiónoch možné v takej miere, akej sme toho svedkami dnes. História násilia vo futbale vás prekvapí.

Násilie sa spájalo s futbalom odjakživa, a to od prvopočiatkov vzniku tejto hry a podobám, ktoré jej predchádzali cca 225 rokov pnl.

Futbal v stredoveku

Pravidelné bitky sa uskutočňovali medzi mládežou rivalských dedín a miest (predovšetkým počas pôstnych utorkov a iných sviatkov). Stredoveký futbal navštevovali stovky, niekedy až tisícky ľudí, a všeobecne sa využíval ako príležitosť na vyjasnenie si svojich názorov, nezhôd a sporov v celej krajine. Existovali len čisto základné pravidlá.

Lopta (kožou previazaný bravčový močový mechúr), s ktorou sa mohlo hádzať a kopať, bola často nepodstatnou súčasťou hry, v ktorej išlo skôr o možnosť vyrovnať si pololegálnou cestou svoje staré účty, dlhotrvajúce spory pomocou násilia voči druhej strane.

Formy futbalu existovali aj v ostatných európskych krajinách, ako Nemecko a Taliansko, ale korene moderného futbalu, ktorý poznáme dnes, boli rozhodne založené na starých anglických tradíciách, ktoré boli často sprevádzané nadmerným pitím alkoholu a pravidelne končiace ťažkými zraneniami a smrťou niektorých účastníkov.

Vznik pravidiel a zákazy

Napriek tomu, nie všade sa akceptovalo násilie v športe a na začiatku 14-eho storočia vznikla snaha zaviesť pravidlá do hry. Táto požiadavka nevznikla kvôli násilníckej povahe hry, ale preto, lebo počas zápasov boli obyvatelia mimo trhových miest, čo bolo zlé pre obchod.

Medzi anglickou šľachtou mala táto hra zlú povesť. Nielen kvôli obrovskému násiliu, ale predovšetkým kvôli nadmernému hluku jej divákov. Kráľ Eduard III, zakázal hru nielen kvôli násiliu a hluku, ale aj kvôli vojenskému aspektu. Hra sa totiž stala takou populárnou, že rozptyľovala vojakov pri ich vojenskom cvičení. Kráľ Henrich IV a Henrich VIII taktiež zakázali tento šport a kráľovná Alžbeta I dokonca hráčov futbalu uvrhla do týždennej väzby.

Oficiálne povolený, ale stále divoký

Zákazmi sa však nepodarilo spomaliť popularitu futbalu v krajine a v r. 1681 dostala oficiálne povolenie v Anglicku. Každopádne, základ hry sa nezmenil. Zápasy boli stále zlomyseľné a divoké, s hráčmi zriedkakedy opúšťajúcimi zápas bez zranenia, prípadne aj zabití. Počty mužstiev na zápase boli ignorované a neorganizované.

Súčasnosť

Moderné formy futbalu sa objavili ako ľudové verzie tejto hry, boli riadené a stali sa miernejšími. Na európsky kontinent sa v r. 1900 importovala jej disciplinovanejšia podoba, kultivovaná súťaž, ktorú hrala anglická vyššia trieda.