Fascinujúci príbeh muža, ktorý vyhral boj nad svojím hendikepom

Amputácia končatín a fantómové bolesti ho nedokázali zastaviť. Inšpirujte sa mužom, ktorý sa rozhodol bojovať so svojím vážnym hendikepom.

Príbeh tohto muža, ktorý sa rozhodol nepodľahnúť svojmu postihnutiu a ostať fit, je veľkou inšpiráciou pre nás všetkých. Odštartoval dokonca úspešnú kariéru vo fitness modelingu.

Rád by šiel príkladom

Jake Eyers je osobným trénerom s poriadnou vôľou. Amputácia pravej nohy ho neodradila od ďalšieho plnohodnotného života a dúfa, že bude silnou inšpiráciou pre ostatných ľudí s podobným hendikepom.

"Mal som šestnásť, keď som sa ocitol pred voľbou a prišiel o svoju nohu. Bolo to najlepšie rozhodnutie, aké som v živote spravil."

Pre väčšinu z nás je ťažké predstaviť si to, ale pre Jakea to bolo ešte horšie. Narodil sa s femorálnou fokálnou deficienciou, ktorá bránila v raste končatiny, v jeho prípade presnejšie pravej nohy.

Zdroj: Men's Fitness

"Môj kolenný kĺb bol nefunkčný," hovorí Jake. "Pri mojej výške 1,88m by bolo veľmi nepraktické nevedieť ohnúť nohu. Nemohol som behať alebo športovať. Dokonca aj úplne bežné veci, ako napríklad sedenie v kine, mi robili problémy. Aby som dokázal chodiť, musel som sa stavať na špičky, čo neuveriteľne bolelo."

"Hanbil som sa za svoju nohu a nechcel som o svojom hendikepe hovoriť pred ľuďmi," pokračuje Jake. "Odišiel som od všetkých fyzioterapeutov, ktorí mi pomáhali a išiel do normálnej školy. Ako mladší som mal rád šport, ale ako som postupne rástol, nechcel som, aby ma ľudia videli bez nohavíc. Prestal som so športom na päť rokov."

Amputovali mu nohu hneď ako prestal rásť

"Nemal som pocit, žeby šlo o nejaké vážne rozhodnutie, skôr to bola obrovská úľava. Trauma z postihnutia, s ktorým som sa narodil - bola preč. Zrazu mohla moja chýbajúca noha znamenať nehodu alebo čokoľvek iné."

Po amputácii sa cítil, ako znovuzrodený – aj napriek tomu, že sa musel začať učiť znovu chodiť.

Zdroj: Men's Fitness

"Moja umelá noha iba voľne visela, takže, ak ste na nej nestáli správne – spadli ste. A pre 16-ročného chlapca je takéto padanie nesmierne trápne," prezradil ďalej Jake. Zistil, že šport je výborný spôsob, akým si zlepšiť svoju koordináciu a udržiavanie rovnováhy.

"Pomohlo mi to uvedomiť si, ako veľmi som bol fyzicky zdatný. Môj život sa ohromne zlepšil, keď som začal trénovať." Niektoré veci sú však pre dnes už 25-ročného Jakea ťažšie. "Keď sa rozbehnem alebo stojím dlho na nohách, mávam pľuzgiere a vredy," hovorí. "Veci, ktoré väčšina ľudí ani nepovažuje za problém, ako napríklad nerovný terén, sú pre mňa nočnou morou. V rámci kardio tréningu plávam."

Motivácia? Túžba stať sa požiarnikom!

To mu síce nevyšlo, ale je v oveľa lepšej kondícii, než by kedykoľvek dúfal. V súčasnosti je z neho osobný tréner a fitness model žijúci v britskom  Bournemouthe. Jeho úspech ho núti premýšľať nad tým, ako by mohol pomáhať ostatným, ktorí čelia podobným problémom.

"Mojím vzorom bol Oscar Pistorius, ale pozrite sa na neho dnes," dodáva na záver Jake. "Chcel by som byť príkladom toho, čoho je človek schopný po amputácii končatiny."

Zdroj: Men's Fitness
Zdroj: Daily Mail