Práca pre ozajstných chlapov: Lov krabov v Beringovom mori

Medzi najťažšie práce na svete patrí určite rybolov. Ešte náročnejší a nebezpečnejší je lov krabov v Beringovom mori, medzi Sibírou a Aljaškou.

Pracovný deň trvá dvadsať hodín, počas ktorých ste v treskúcej zime bičovaní obrovskými vlnami. Iba málokto tieto nepriaznivé podmienky vydrží. Hlavne, ak človek nevie, koľko dní musí na mori ešte ostať. Fotograf Corey Arnold pravidelne dokumentuje túto krutú prácu.

Zbohom San Francisco

Corey sa v roku 2002 rozhodol, že si splní svoj odveký sen, opustil San Francisco a odsťahoval sa na Aljašku. Počas svojho štúdia na univerzite už mal nejaké skúsenosti s rybolovom, pracoval na lodi prepravujúcej lososy. Zmluvu podpísal s kapitánom lode Rollo, ktorá brázdila moria a lovila kraby.

Mal šťastie. Narazil na benevolentného kapitána, ktorý mu dovolil, aby vo svojom voľnom čase fotil každodennú úmornú prácu rybárov. Tak vznikla kniha „Fish Work: Bering Sea”.

V Beringovom mori sú dve sezóny lovu krabov. Obe trvajú len pár mesiacov a za tú dobu je potrebné vyloviť množstvo krabov, ktoré sú schopné uživiť členov posádky.

Zdroj: coreyfishes.com

Medzi nebezpečnými vlnami

Corey Arnold chodieval dlhé roky na more v prvej sezóne raz-dvakrát a v druhej, tri až päťkrát. Beringovo more sa nachádza (zjednodušene) medzi Sibírou a Aljaškou a patrí medzi najnebezpečnejšie miesta rybolovu. Silné morské prúdy a obrovské vlny sú veľkými nepriateľmi miestnych rybárov.

Podľa fotografa je na mori nepretržitá búrka. Ich loď je samozrejme voči nepriaznivým podmienkam vyzbrojená, ale pre laika to vyzerá desivo. Bežná výška vĺn dosahuje okolo 3 až 6 metrov, ale Corey tvrdí, že nezriedka videl obrovské vlny dosahujúce až 15 metrov. Kapitán Eric Nyhammer s úsmevom dodáva, že už kormidloval svoju loď aj v 24 metrov vysokých vlnách.

Zdroj: coreyfishes.com

Dni na mori 

Corey Arnold sa nepamätá, žeby videl niekedy kapitána lode mať strach. Podľa ostatných členov posádky je čas na obavy, ak je nervózny. Na nepretržité búrky sa ale zvyknúť nedá.

„Permanentná morská choroba, človek nedokáže zaspať, pretože na prični vás to hádže sem a tam.“

Jedna plavba trvá obvykle päť až dvanásť dní. Kým loď dopláva ku vyhliadnutému cieľu trvá to deň-dva. Pred odchodom sa nabalí proviant na tri mesiace, ktorý sa minie iba málokedy. Lodný kuchár pravidelne pripravuje pochúťky z krabov a iných morských živočíchov, ktorá počas dňa vylovia. Lovenie krabov je fyzicky veľmi náročná práca, preto je nutný prísun bielkovín, tukov a omega-3 mastných kyselín.

Keď loď dopláva do cieľa, spravidla tam ostáva, až kým sa nenaplní krabmi. Ak sa všetko podarí, stačia im na to tri dni,.Ak ich ale šťastena opustí, musia na danom mieste ostať aj vyše týždňa.

Problémom je, že človek nevie dopredu určiť na ktorom mieste je hojnosť krabov. Preto musia pokúšať šťastie dovtedy, kým ich nenájdu.

„Je nemožné dopredu zistiť, čo vylovíme. Siete môžu byť rovnako plné ako prázdne. Vyťahovanie prázdnych klietok môže trvať aj niekoľko dní.“  
Zdroj: coreyfishes.com

Lovenie krabov 

Lovenie krabov sa od lovenia rýb líši tým, že kraby lovia pomocou klietok. Jedna prázdna klietka váži aj 360 kíl, čiže do vody sa dá spúšťať len pomocou navijakov. Samozrejme, plná váži oveľa viac.

Ak bol deň úspešný a úlovok bohatý, kraby triedia priamo na lodi na špeciálnom stole. Tie, ktoré sú pod mieru vrátia do mora.

Kým sú na mori, lovci pracujú až neľudských dvadsať hodín denne. Samozrejme, každý deň. Je to veľmi fyzicky vyčerpávajúce. Podľa Coreyho, sa to však stále oplatí, a ak narazia na veľký húf krabov, môže si pekne zarobiť.

„Čo sa mňa týka, radšej pracujem v náročných podmienkach raz za krátku dobu, než dlhodobo a nepretržite.“

Popri náročnej práci nesmie chýbať ani humor, čo dokazujú aj niektoré z Coreyho fotiek. Sám tvrdí, že k tejto profesii ho pritiahla možnosť spoznávať nových ľudí, s ktorými sa dočasne delia o toto šialené dobrodružstvo.

Pozrite si galériu

Zdroj: Corey Fishes