Predstavte si, že sa prechádzate po lese, keď sa zrazu spoza stromov vynorí supermoderná budova, v ktorej ľudia v bielych plášťoch na pracovisku pracujú na luxusných hodinkách. Znie to, ako z filmu s Jamesom Bondom, ale je to realita.

Nachádzame sa v lesoch na severe Japonska, v továrni na výrobu luxusných hodiniek Shizuku-ishi, kde skutočne profesionáli oblečení v bielych plášťoch vyrábajú hodinky Grand Seiko.

Asi nie je ťažké si predstaviť, že hodinky, ktoré sa vyrábajú v týchto podmienkach (jeden kus vyrába ručne jeden človek, od začiatku až do konca) sú dosť kvalitné.

Zdroj: Shizukuishi Watch

​Už samotný ich príbeh je neobyčajný. Ten sa vracia späť do 60. rokov minulého storočia, keď vznikla továreň Grand Seiko. Asi málokto v tej dobe veril, že sa jej produkt raz vypracuje na svetoznámu značku. A nie náhodou.

Nočná mora Švajčiarov

Hodinky boli totiž (po čase) až neskutočne presné. Aby sme zistili celú pravdu, musíme sa trochu vrátiť v čase a to priamo do Švajčiarska, kde observatórium v Neuchâteli tradične testovala presnosť rôznych hodiniek.

Ako sa na Švajčiarov patrí, na testoch si dali naozaj záležať. Tie trvali presne 45 dní, hodinky testovali v piatich rôznych pozíciách pri dvoch rôznych teplotách, až v desiatich sériách testov, ktoré trvali 4-5 dní. Švajčiari boli nekompromisní.

A týchto testov sa zúčastnili v roku 1964 aj Grand Seiko. Nemusíme pripomínať, že od výsledku testov záviselo prežitie výrobcov, keďže na ich konci, sa vždy zostavil rebríček tých najkvalitnejších modelov a tie, ktoré sa umiestnili na popredných priečkach, si vyslúžili obrovskú prestíž v celosvetovom meradle.

Zdroj: Grand Seiko

​​Prvé výsledky Japoncov boli pri najlepšej vôli priemerné, ak sa dá vôbec 144. pozícia takou nazvať. V Seiko to ale nepovažovali za problém a už v roku 1967 boli v prvej desiatke.

A nezastavili sa aj naďalej. O rok neskôr boli horúcimi kandidátmi na prvú priečku, čo bol zo strany spoločnosti, ktorá nepochádzala zo Švajčiarska fenomenálny úspech. A to natoľko, že testy v Neuchâteli ukončili svoju činnosť.

Vzniklo mnoho špekulácií o dôvodoch, ktoré boli formálne prezentované príchodom quartzových hodiniek, ale mnohí tvrdia, že len nechceli vo vlastnej súťaži za víťaza vyhlásiť Japoncov.

Z ostrovov do šíreho sveta

Ak už sme pri presnosti, je nezanedbateľný fakt, že kým prvý model z roku 1960 mal odchýlku -3 / +12 sekúnd denne (čo, skutočne nie je málo), v súčasnosti aj najmenej presné modely Grand Seiko majú odchýlku len -3 / + 5 sekúnd, čím stoja pri vrchole mechanických hodiniek.

Keďže hovoríme o Japoncoch, dbali tiež na prelome milénia na to, aby presnosť hodiniek neovplyvňovala ani blízkosť notebookov a mobilných telefónov. To dosiahli zvýšením magnetického odporu komponentov.

Zdroj: Grand Seiko

​Vráťme sa od presnosti do blízkej minulosti. Pri príležitosti päťdesiatročného jubilea, sa značka osamostatnila a pod jej menom vznikajú samostatné predajne a luxusné salóny po celom svete. Ako prvú, samozrejme, otvorili luxusnú predajňu v Tokiu, ale nachádzajú sa aj New Yorku, Paríži, Madride, Moskve, Frankfurte a Budapešti.

Ale aj pri japonskej precíznosti, sa stávajú chyby. Ak teda za ňu môžeme považovať skutočnosť, že chvíľu bolo dosť nejasné, či sa v ich tokijskom salóne bude nachádzať model Grand Seiko Platina Limited Edition 136 v hodnote 30 tisíc libier. Zoznam predplatiteľov tohto modelu bol tak dlhý.