Nosenie obleku má minimálne toľko nepísaných pravidiel, ako ochutnávanie vína. Je dôležité, aké dlhé majú byť nohavice, kravata a nie je jedno ani to, aký hrubý máte opasok, alebo akej farby si k obleku zvolíte topánky. Ale asi najkurióznejším pravidlom je nezapnutý spodný gombík na veste a saku.

Väčšina pravidiel nosenia obleku a en bloc obliekania sa, je celkom pochopiteľných. Slúžia najmä štýlu, estetike, uhladenosti a súladu. Ale v prípade zapínania gombíkov si správne kladiete otázku: načo sa na saku nachádza gombík, ktorý nikdy nezapínate?

Je odvekým pravidlom, že na saku s tromi gombíkmi zapíname len stredný (prípadne vrchný) a s dvomi gombíkmi iba ten vrchný – ak ste to doteraz robili nesprávne, je načase to zmeniť.

​Dôvody nehľadajte medzi podivnými rozmarmi módnych diktátorov, ale zvykmi kráľa Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska Eduarda VII.

On bol totiž tým, kto prvý začal nosiť na svojej veste rozopnutý spodný gombík. Dôvod bol jednoduchý, príliš pribral a tlačil by ho. Vzhľadom na to, že každé jeho stravovanie obsahovalo dvanásť chodov, sa tomu ani nemožno veľmi diviť.

Eduard VII., plným menom Albert Edward Wettin, bol kráľ Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska a cisár Indie od 22. januára 1901 až do svojej smrti 6. mája 1910. Eduard VII., plným menom Albert Edward Wettin, bol kráľ Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska a cisár Indie od 22. januára 1901 až do svojej smrti 6. mája 1910. Zdroj: Wikimedia

​Ani na saku si spodný gombík nezapínal. Prvé saká s tromi gombíkmi totiž nahrádzali klasické jazdecké kabáty, a keďže tretí gombík sa nachádzal vždy pod pásom, predišlo sa zhúžvaniu materiálu počas jazdy na koni. Aby tento trend vylepšil ešte viac, prestal si zapínať aj úplne vrchný gombík.

Jeho príklad začali čoskoro nasledovať všetci muži vo Veľkej Británii a britských kolóniách a dnes platí pravidlo nezapnutého gombíka všade vo svete. 

Zdroj: Thisinsider