Pravdepodobne nie sú na svete populárnejšie nohavice ako džínsy. Všade na svete si ich ľudia rovnako radi obliekajú, či už idú do práce, školy alebo len na prechádzku.

Za to, že džínsy ovládli svet vďačíme pánom Levimu Straussovi a Jacobovi Davisovi, ale príbeh populárnych nohavíc začína oveľa skôr. A to presne v 17. storočí v talianskom Janove.

Prístavné mesto sa po francúzsky volá Gênes, odtiaľ pochádza aj samotné pomenovanie jeans, čiže džínsy. V jednej tamojšej krajčírskej dielni vyrábali pre janovských námorníkov nohavice, ktorých prednosťou, okrem pevnosti, bola ich cena. Boli pomerne lacné, aby si ich mohli dovoliť.

​Ich popularita vzrástla v 50. rokoch, keď ich začali nosiť americké filmové hviezdy, ktoré pózovali na filmových plagátoch v novučičkých džínsoch. V súčasnosti ich zoženiete v rôznom farebnom prevedení a nosia ich od detí po dospelých takmer všetci.

Zdroj: Pixabay

Malou záhadou je, akú funkciu má malé vrecko, ktoré sa nachádza vo vnútri predného vrecka.

Správna odpoveď je, že pôvodne slúžilo k bezpečnému uloženiu hodiniek. Tie nosili kovboji na retiazke, ktorú mali pripnutú k pútku na opasok. Aby sa nerozbili, začal Levi Strauss prišívať do vnútra pravého predného vrecka nohavíc ešte malú kapsičku pre tieto hodinky. Odtiaľ pochádza aj pomenovanie hodiniek – vreckové.

Zdroj: Factorhuman