V roku 1872 Levi Strauss, majiteľ továrne na výrobu pracovného oblečenia z rifľoviny, dostal list od svojho stáleho zákazníka Jacoba Davisa. Ten mu navrhol, aby na zosilnenie oblečenia používal nitové spoje. Leviho myšlienka nadchla a spoločne si ju patentovali 20. mája 1873. V ten deň sa zrodili modré džínsy.

Levi Strauss sa narodil v Bavorsku, ale spolu s rodinou emigroval do New Yorku. Jeho dvaja bratia tam mali textilnú spoločnosť J. Strauss Brothers & Co. Po vypuknutí zlatej horúčky v Kalifornii, sa Levi rozhodol odísť do San Francisca. Založil si sieť textilných obchodov s pracovným oblečením. Obrovské množstvo zlatokopov z jeho biznisu spravilo „zlatú baňu“.

Otvoril si továreň, kde vyrábali pevné pracovné oblečenie z rifľoviny pre baníkov. Spoločnosť Levi Strauss & Co. sa stala najznámejšou v okolí. Aktívny biznisman sa zapájal do kultúrneho života v San Franciscu a podporoval židovskú komunitu. V podniku budoval priateľskú atmosféru a jeho zamestnanci ho mohli oslovovať „Levi“.

K zhotoveniu jeho revolučného vynálezu, ktorý meno Levi Strauss spravilo nesmrteľným, ho inšpiroval list lotyšského imigranta Jacoba Davisa, ktorý sa pôvodne volal Jakup Yufes a po príchode do USA v roku 1854 si meno zmenil. Davis pracoval ako krajčír v továrni Reno a patril medzi Straussových stálych zákazníkov. Keď do rúk vzal Straussove nohavice z modrej rifloviny dostal výborný nápad. Aby bolo šitie pevnejšie, chcel ho spájať nitovými spojmi. Strauss jeho nápad akceptoval a modré džínsy boli na svete.

Zdroj: Levi Strauss