November je mesiac, ktorý sa u mužov nesie posledné roky v znamení fúzov a brád. Ako všetci dobre vieme, podporujú týmto spôsobom boj s rakovinou prostaty. Movember, ako sa začalo hovoriť novembru, pôvodne tento účel vôbec nemal.

Kde to celé vzniklo?

Ako veľa nápadov, aj tento vznikol pri konverzácii dvoch opitých priateľov v krčme. Tá sa nachádza v austrálskom meste Adelaide. Kamaráti viedli diskusiu o zmene štýlov a zaujímalo ich, prečo pomaly zanikajú tak preslávené fúzy. Rozhodli sa, že si "mo", ako fúziky prezývajú v Austrálii, zaslúžia návrat. Povedali to zopár ďalším priateľom a vznikol plán.

Tridsať mužov si po dobu 30 dní prestalo holiť fúzy. Keďže začali 1. novembra, zmenili názov mesiaca na Movember. Nevyberali žiadne peniaze, jednoducho chceli, aby sa fúzy vrátili späť do módy.

Boj s rakovinou prostaty

Po roku sa rozhodli, že to zopakujú. Keďže predošlý rok ich nápad nemal veľkú odozvu, povedali si, že musia niečo zmeniť. Začali premýšľať a napadlo im, že je veľa mužov, ktorí nechodia na pravidelné lekárske prehliadky a často ignorujú prvotné náznaky zdravotných problémov.

Aby dostali Movember do povedomia ľudí, rozhodli sa, že budú vyberať peniaze na podporu mužov so zdravotnými problémami. Objavili Austrálsku nadáciu rakoviny prostaty (PCFA) a zistili, že touto zákernou chorobou trpí jeden zo šiestich mužov. Jeden z 36-ich na ňu dokonca umrie. Po rakovine pľúc je rakovina prostaty druhou najčastejšou príčinou úmrtia mužov.

V novembri toho roku nazvali svoju skupinu Mo Bros, nechali si narásť fúzy a prosili svojich priateľov a rodiny, aby podporili ich myšlienku. Na konci mesiaca odovzdali vyzbierané peniaze nadácii PCFA. Bol to najväčší dar, aký kedy nadácia dostala.

Dnes je Movember globálnym fenoménom, ktorý funguje aj na Slovensku. V roku 2012 vydal Global Journal zoznam, na ktorom sa Movember umiestnil v stovke najúspešnejších mimovládnych organizácií na svete.