Minule sme si hovorili o tom, akým nástrahám sa vyhnúť pri hlavných častiach oblečenia. Dnes sa pozrieme na to, ako k štýlovému obliekaniu pristupovať všeobecnejšie. A bez bolesti hlavy.

Na úvod si ešte stručne zopakujme základ každého dobrého dojmu z predošlej časti, lebo bez toho sa nepohneme: byť čistý, vystretý a milý. Naozaj to nebolí, a funguje v 11 prípadoch z 10. Vyskúšajte napríklad hneď zajtra ráno na svojej mladej kolegyni alebo starej poštárke. Proti gustu žiadny dišputát!

Chcete si teda trochu zjednodušiť svoj každodenný stereotyp? A k tomu ešte aj dobre vyzerať? Absolútnym základom je mať v skrini len tie správne veci a vedieť ich správne využiť. Lenže, ako na to?

1. Kašlite na to, čo je v móde

Iba by vás to zmiatlo. A mimochodom, kto rozmýšľa nad trendmi, už teraz je pasé. Skôr sa sústreďte na to, v čom spočíva skutočný štýl – nenútený, zároveň však premakaný a v ideálnom prípade samozrejme aj nadčasový. Pozor, nenechať sa oblbnúť americkými seriálmi, lebo ísť do krčmy v obleku ešte aj s kravatou a tváriť sa ako Casanova, nie je nič iné, ako trápna a prefackania hodná póza! Dôležitý je vždy kontext.

Zdroj: henrilloyd.com

2. Inšpirujte sa

Vyložte si nohy, pustite nejakú ozajstnú filmovú klasiku a všímajte si pre zmenu raz aj mužské obsadenie (James Dean v modrých leviskách, či dlhom dvojradovom kabáte, Marlon Brando v bielom tričku a koženej bunde, Marcello Mastroianni v dokonale sediacom čiernom obleku...). Presne títo muži, podľa ktorých oblečenia by ste nikdy nezistili rok nakrúcania, majú to, čo sa prosím pekne volá - nadčasový štýl.

3. Nie je dôležitá značka, ale kvalita

Nebuďte snobi, ide hlavne o to, koľko daná vec vydrží a ako bude pritom vyzerať o mesiac, či o rok. Pravdou zostáva, že kvalita stojí o dosť viac – ale keď porovnáme napríklad polčas rozpadu riflí z reťazca lacnej „fast fashion“  a riflí od nejakého naozajstného návrhára, ktorý už má vybudované meno a tým pádom si ho nechce pokaziť, zistíme, že tie kvalitnejšie vlastne vôbec neboli až také drahé.

Zdroj: ralphlauren.com

4. Správna veľkosť a strih robia zázraky

Čudovali by ste sa, koľko ľudí zanedbáva túto starú pravdu. Nechceme vyhadzovať, lebo do toho ešte dorastieme/schudneme/priberieme a polovicu svojho času na tomto svete strávime v zle pasujúcich handrách. Kľúčové slová tohto obludária: muffin top, kasička, michelin, hastroš, po dedkovi.

5. Topánky sú základ

Ak existuje niečo, čo dokáže aj dobrý outfit úplne pokaziť, sú to práve topánky. Pastvou pre oči masochistu vie byť napríklad vysokohorská obuv používaná pre každodenný život v betónovej džungli. Pohodlie je iste dôležité, ale vedzte, že okrem zarytej turistky vo vibramách, veru žiadnu inú zver neulovíte! Mimo nevkusu, ako takého, je hlavným problémom topánok práve nedostatočná čistota (ľahká pomoc!) a obnosenosť (zošliapané podrážky a vyčaptané strany žiaľ už nezachráni ani tej najlepší obuvník).

Zdroj: shutterstock

6. Ak váhate, či si danú vec obliecť, takmer s istotou to znamená "NIE!"

A síce bez ohľadu na to, či ide o 10 rokov starý "trend", nepríjemný materiál, dávno nevhodný strih, level nasmradnutia materiálu, či mieru jeho pokrčenosti. Dajte na svoju intuíciu! Keď vám niečo jednoducho „nesedí“ a to ste ešte ani z domu nevyšli, verte tomu, že takto oblečení sa budete celý deň ošívať a o charizme môžete akurát tak snívať.

7. Nastal čas očisty

Určite poznáte ten citát, že keď chcete prijať do svojho života niečo nové, lepšie a krajšie, musíte tomu uvoľniť miesto zbavením sa starého. Hovorí sa v ňom o vás, áno presne o vás a o vašej skrini plnej starých handier „do záhrady“, „do lesa“ a „na kosenie“! Nie je nič zlé na tom, mať poruke pracovné oblečenie, ale treba si ho opticky (a zároveň psychologicky) oddeliť od toho bežného. Inak vás bude navždy lákať a šepkať vám, že vlastne ešte vôbec nie je také zlé... neverte mu! V skrini má zostať len to, v čom budete vyzerať dobre!

No a ak tomu tak nie je, prípadne by sa tento zoznam dal spočítať na prstoch jednej ruky, je vo vašom vlastnom záujme zachrániť situáciu. Ten povzdych bolo počuť až sem, ale nebojte sa, nabudúce si povieme o tom, ako bez ujmy a dokonca úspešne vyťažiť z  tej všetkými mužmi nenávidenej činnosti zvanej nakupovanie oblečenia.