S viac než štyridsaťročnou praxou tetovania a legendárnym postavením v tatérskej komunite je dnes svetobežník Don Ed Hardy vďaka hĺbke a dôvtipu považovaný za krstného otca moderného tetovania.

Ed Hardy vo svojej ikonografii čerpá zo svojich životných skúseností spojených s Američanmi, Japoncami, Cholos (španielsky slengový výraz pre miešancov pôvodných američanov a hispáncov), tetovaním, surfingom a hot-rodom. Toto široké spektrum záľub a skúseností spojených s neustálym učením sa rôznych dejín a techník umenia, dáva jeho práci unikátny rozsah a hĺbku. Rodený Kalifornčan sa stal svetoznámym vďaka svojej brilantnej technike a fascinujúcim obrazom.

Tetovanie a začiatky

Dnes už 69-ročný Don Ed Hardy je maliar, grafik a tatér zároveň. Narodil sa v roku 1945 v Južnej Kalifornii. Tetovaním bol fascinovaný už od malička a dokonalosť svojho majstrovstva vycibril pomocou maľovania a kreslenia. Po ukončení štúdia grafiky na Umeleckom inštitúte v San Franciscu, v roku 1967, si spravil tatérsky kurz. Vďaka pôžičke od švagra Jamesa Manna si otvoril prvé štúdio vo Vancouveri. To zhruba po roku skrachovalo, preto sa odsťahoval do San Diega, kde sa pod vedením majstra Doc Webba priučil tajom umenia.

V roku 1969 sa spojil so Sailorom Jerrym, ktorý bol priateľom známeho japonského umelca Kazuo Oguriho. Keďže sa Hardy tetovaniu venoval profesionálne, a chcel svoje umenie obohatiť aj o znalosti japonského tradičného tetovania, prijal v roku 1973 Oguriho pozvanie.

Až do roku 1980 žil v Japonsku, kde sa zdokonaľoval v tomto umení a ako prvý človek neázijského pôvodu získal aj celosvetový úspech. Po návrate z Japonska otvoril viacero štúdií. Jeho tretí salón pod názvom Realistic bol prvým, ktorý prijímal klientov už len na špeciálne objednávky. Od roku 1974 sa venoval unikátnym zákazkám svojho štúdia v San Franciscu. V osemdesiatych rokoch Hardy venoval tetovaniu čoraz menej času a zdokonaľoval sa v iných odvetviach umenia: kresbe, maľbe a dizajne.

Popularizácia tetovania

V roku 1982 spolu so svojou ženou Francescou Passalacqua založil Hardy Marks Publications a začal písať, editovať a publikovať približne dvadsať titulov alternatívneho umenia. Výraznou mierou prispel k popularizácii tetovania literárnych spoločností, keď sa mu v roku 1982 podarilo vydať prvé číslo magazínu Tattoo Time s podtitulom „The New Tribalism", v ktorom zdokumentoval viacero archaických tetovaní (Havaj, Nový Zéland, Samoa, Južná Amerika). Sám Hardy sa k tribalistickému hnutiu, ktoré pomohol založiť, staval skôr skepticky a v jeho rétorike videl gýč.

„Nemajú až tak veľmi originálne vzory, ale sústredia sa na to, aké je to pre nich dôležité, aká je to cesta, poslanie alebo prechodový rituál a tak vôbec. Zdroj: docurama.com

Od San Francisca po Honolulu

V roku 1986 presťahoval svoje pôsobisko do Honolulu, kde Hardy pokračoval v kreslení, maľovaní a dizajne. Udržiaval si svoje tetovacie štúdio v San Franciscu a prijímal len limitované množstvo objednávok. Ťažiskom jeho tvorby bolo vyrábanie a vystavovanie prác v tradičnom prostredí.

V snahe predstaviť svoje vlastné práce zorganizoval Hardy niekoľko výstav vo viacerých galériách a neziskových miestach a tiež niekoľko seminárov v múzeách a univerzitách. Jeho práce boli zverejnené vo viacerých periodikách, knihách a medzinárodných filmoch. Bol kurátorom výstavy „Pierced Hearts and True Love", ktorá bola predstavená v The Drawing Center v New Yorku v septembri 1995 a putovala po viacerých známych múzeách od San Francisca až po Honolulu.

Čestný doktorát a Christian Audigier

V roku 2000 bol primátorom mesta Oakland Jerrym Brownom menovaný členom mestskej kultúrnej komisie a Umeleckým inštitútom v San Franciscu vyznamenaný čestným doktorátom. V tom istom roku dokončil aj svoj vyše 150 metrov dlhý pergamen, ktorý obsahoval maľby dvoch tisícov drakov, na počesť konca milénia a roku Draka. Zvitok bol vystavený vo viacerých renomovaných galériách v Spojených Štátoch, ale aj Ekvádore.

Zdroj: tattoo.fr

V roku 2004 hlavný návrhár Von Dutch Christian Audigier získal licenciu na Hardyho práce, ktoré dnes môžeme vidieť na pulóvroch, tričkách, čiapkach a iných obchodných artikloch. V súčasnosti je známych až šesť prevádzok, ktoré distribuujú výhradne jeho produkty. Tieto sa nachádzajú v Dubai, Los Angeles, Tucsone, Sidney, New Yorku a Singapúre. Samotný Hardy spolu so ženou trávia svoj čas medzi Honolulu a San Francisco.

Zdroj: CNN, BBC