Slovo džentlmen najlepšie vystihuje ďalšie slovo: rešpekt. Pre niekoho samozrejmosť, pre iného španielska dedina. Džentlmenom sa môžete buď narodiť, alebo sa ním jednoducho stať.

Džentlmen pracuje v utajení, na plný úväzok a nepozná slovo: nie. Nerobí to len pre ženy, robí to pre všetkých. Patrí do čeľade správnych chlapov, ktorí sú na zozname ohrozených druhov.

Ako sa teda stať pravým džentlmenom? Týchto desať bodov by vám mohlo trochu pomôcť.

1. Oblečenie

Šaty robia človeka, preto sa treba obliekať štýlovo a vkusne. Bez ohľadu na preferovaný štýl, musí byť oblečenie čisté a voňavé. Žehliť nie je hanba, je to len zdĺhavé.

2. Vždy upravený

Upravení a vyvoňaní, takých nás majú ženy rady. Nemusíte sa pritom holiť každý deň, ani si robiť gélovú bravúru na hlave. Stačí napríklad nezabudnúť na manikúru. Význam slova manikúra: starostlivosť o nechty a ich okolie.

3. Presný ako švajčiarske hodinky

Presnosť je výsada kráľov. Včasným príchodom dávate človeku najavo, že si ho vážite. V opačnom prípade môže vaše meškanie pôsobiť bezohľadne.

4. Mobil

V spoločnosti treba nechať mobil odpočívať. Písať smsky, mailovať a hrať hry môžete doma, v škole či v práci. Hlavne v práci, tam vás za to platia.

5. Prejav úcty

Otvoriť dvere druhým, postaviť sa, ak vojde niekto do miestnosti či pustiť starších sadnúť si na svoje sedadlo v hromadnej doprave? Game. Set. Match.

6. Vyjadrovanie

Džentlmen v spoločnosti nepoužíva hrubé výrazy, ani nereprodukuje neslušné vtipy. Neskáče druhým do reči, a tak, ako dobre vie rozprávať, musí vedieť aj počúvať. Hlavne pri ženách.

7. Auto

To, čo by malo byť pre každého šoféra povinnosťou, berie gentleman ako samozrejmosť. Netrúbi, nenadáva, neukazuje obscénne gestá. Na prechode zastaví a ako jeden z mála dodržiava zipsový systém v zápche. Pretože ho pozná.

8. Alkohol? Nie radšej knihu!

Samozrejme, že pitie alkoholu (od 18 rokov) je spoločensky tolerované, ale džentlmen to s drinkami nepreháňa. Uspokojí sa s jedným. Doma to potom môže v súkromí dohnať. Žartujeme, presne tak vzniká závislosť.

9. Byť sám sebou

Džentlmen je prirodzený, na nič sa nehrá. Je úprimný, skromný, nevymýšľa si a vždy dodrží svoj sľub. To z neho robí správneho chlapa. A ešte výkon v posteli.

10. Zázračné slová

Pekne sa pozdraviť, poďakovať či poprosiť. Komplimentom tiež nič nepokazíte a možno tak spravíte niekomu deň krajším. Oslovenie typu: „Moja, ty máš ale pekné…“ zásadne nepoužívame!