Koenigsegg Gemera má trojvalec s výkonom 600 koní!

Švédska spoločnosť pripravila pre ženevský autosalón veľkolepú šou. A bola tak dobrá, že ju predviedlaaj bez divákov.

Automobilka Koenigsegg chcela štvormiestne "mega-GT" predstaviť na ženevskom autosalóne. Nachystala pekný stánok, veľkolepú svetelnú šou, všetko už bolo pripravené. V tom ale z čista jasna prišla správa, že sa tento ročník pre obavy z koronavírusu ruší. A zatiaľ čo všetci ostatní začali skladať, švédskeho výrobcu to neodradilo a priamo na výstavisku show usporiadal. Len bez divákov, za to ale online, ako sa môžete pozrieť v priloženom videu.

Zdroj: Koenigsegg

​A najhlavnejšou témou bol, samozrejme, model Gemera. Je to veľmi netradičný hybrid, ktorý sa skladá z dvojlitrového trojvalca s výkonom 600 koní (!), ktorému vypomáhajú tri ďalšie elektromotory. Celkový výkon má hodnotu 1700 koní. Asi nie je ťažké uveriť tvrdeniu, že Koenigsegg pripravil najbrutálnejšie znejúci trojvalec na svete.

Štvormiestny športiak zvládne stovku za 1,9 sekundy a 400 km / h prejde za menej ako dvadsať sekúnd. V čisto elektrickom režime pritom absolvuje až 50 kilometrov, pričom bez kvapky benzínu cestuje tempom až 340 km / h. Rázvor 3000 mm znamená obrovský priestor pre cestujúcich v oboch radoch, zároveň sa ale Švédi snažili o čo možno najlepšie jazdné vlastnosti, ktoré vylepšuje napríklad natáčacia zadná náprava.

Zdroj: Koenigsegg

​Gemera je niečo úplne nové, ako si ale môžete všimnúť v priloženej fotogalérii, určité partie sa nechávajú inšpirovať predchádzajúcimi modelmi značky - Reger a Ager. Napríklad predok je úzko spojený s prototypom CC, z ktorého neskôr vznikol sériový model CC8S - jedno z najsilnejších áut svojej doby.

Pozrite si galériu

​Novinka bola vytvorená tak, aby sa mohla predávať po celom svete a vyhovovala všetkým bezpečnostným predpisom. Má povinné airbagy i rad asistenčných systémov, takže môže legálne na cesty. Oficiálna cena ešte nebola stanovená, ale vzhľadom k exkluzivite sa očakáva, že porastie niekam k 1,7 miliónom eur. A možno predpokladať, že aj tak sa po nej zapráši, veď Švédi plánujú stvoriť len limitovanú edíciu 300 kusov!

Zdroj: CNC