Osemročný školák trhá rekordy: Malý youtuber v tomto roku zarobil 26 miliónov dolárov

Medzi najlepšie zarábajúcich youtuberov tento rok patrí osemročný Ryan Kaji, ktorý si podľa rebríčka časopisu Forbes prišiel na 26 miliónov dolárov. Závratná čiastka z neho robí najziskovejšiu hviezdu serveru YouTube. Do prvej desiatky sa dostala aj jedna predškoláčka - päťročné dievča z Ruska - aj stálica tejto sociálnej siete, Švéd PewDiePie či hráč videohier Markiplier.

Len osemročný chlapec z amerického Texasu Ryan Kaji, vlastným priezviskom Guan, bol nominovaný magazínom Forbes za najlepšie zarábajúceho YouTubera roka 2019. 

V marci 2015 sa na YouTube objavil nový kanál s názvom Ryan Toys Review, v preklade Ryanove Recenzie Hračiek, ktorý založila Ryanova matka Loann. Podnetom bola údajne otázka vtedy len tri a pol ročného Ryana, ktorý sa svojej mami pýtal, prečo aj on nie je na YouTube ako všetky ostatné deti. Každý milujúci rodič iste pochopí, že Loann musela želaniu svojho syna vyhovieť – podala výpoveď v svojej práci ako stredoškolská učiteľka chémie, vzala do ruky kameru a zaplavila Ryana hračkami, ktoré veselý chlapec rád vyskúša a odporučí ďalej.

Táto zmes detskej úprimnosti a nadšenia zmiešaná s prehnaným konzumným životným štýlom trafila do čierneho a o Ryana sa začali zaujímať mediálne firmy. Dnes má Ryanov kanál premenovaný na Ryan´s World (Ryanov Svet) 20 miliónov nasledovníkov a jeho videá cez 30 miliárd pozretí. Ryan, alebo skôr jeho rodičia, neváhali, a v záplave úspechu podpísali viacero zmlúv na spoluprácu - Ryanov Svet sa rozrástol o detskú videohru, sériu hračiek a zubných kefiek a pást. A koľko Ryanov kanál dodnes zarobil? Podržte sa: 11 miliónov dolárov do roku 2017, ďalších 22 miliónov dolárov za rok 2018 a k tomu neuveriteľných 26 miliónov dolárov za rok 2019, čím sa Ryan dostal do rebríčku Forbes. Niet čo dodať, doba sa mení a hoci je detská práca vo väčšine krajín nelegálna, kým tento chlapec dosiahne dospelosť bude sa môcť s najväčšou pravdepodobnosťou pobrať rovno do dôchodku.

Medzi najúspešnejšie hviezdy YouTube patria aj ďalšie deti: päťročná Anastasia Radzinská, ktorá si zarobila 18 miliónov dolárov. Na dvoch kanáloch Like Nastya a Like Nastya Vlog, kam pridáva videá v siedmich jazykoch, má spolu takmer 60 miliónov odberateľov. O spoluprácu s ňou majú záujem veľké značky vrátane Legolandu či Danone.

PewDiePie je na siedmom mieste

Medzi prvých troch najlepšie zarábajúcich youtuberov patrí aj skupina kamarátov a športovcov z Dude perfect, ktorí predvádzajú triky alebo pokorujú svetové rekordy. Ich internetová sláva im okrem ročného príjmu 20 miliónov dolárov podobne ako Kajimu zaistila aj vlastný program na Nickelodeone.

Jeden z najsledovanejších svetových youtuberov Felix Kjellberg, známejší pod prezývkou PewDiePie, sa na vrchole podobných rebríčkov drží dlhodobo. A to aj napriek tomu, že ho počas kariéry sprevádzalo nemálo kontroverzií, vrátane obvinení z rasizmu či antisemitizmu.

Zdroj: Facebook

​Kjellberg, ktorý tento mesiac oznámil, že si chce od YouTube dať pauzu, si prvý účet na tejto sociálnej siete založil v roku 2010. Milión odberateľov vtedy dosiahol do dvoch rokov, k decembru 2019 ich má 102 miliónov a v hodnotení časopisu Forbes sa umiestnil na siedmom mieste.

Zdroj: ČTK