Lotus Evija v akcii: Pozrite sa, ako vyčíňa najvýkonnejšie sériové auto sveta

Dynamický debut má za sebou Lotus Evija, auto s ťažko uveriteľnými technickými parametrami, ktoré si bude môcť dovoliť len hŕstka vyvolených.

Elektrický hyperšport Lotus Evija sa už predstavil svetu, teraz ho ale môžeme vôbec prvýkrát vidieť v akcii. Automobilka zverejnila video z testovania, na ktorom novinku vidíme v celej jej kráse.

Lotus chce týmto modelom vstúpiť do novej éry a urobiť tak definitívnu bodku za menej úspešnými rokmi, v ktorých bojoval s finančnými problémami. Pod krídlami čínskeho Geely sa značka opäť prebudila k životu a to hneď vo veľkom štýle: najsilnejším sériovo vyrábaným automobilom planéty!

Počujete správne, Evija sľubuje výkon 2000 koní (1471 kW) a 1700 newtonmetrov krútiaceho momentu. Stovku zvládne za menej ako tri sekundy a pokračovať môže na maximálnu rýchlosť 320 km / h. Tristovku by mal hyperšport prelomiť za menej ako deväť sekúnd. Pohon obstaráva štvorica elektromotorov vyvinutých v spolupráci s Williams Advanced Engineering, teda ľuďmi, ktorí majú skúsenosti zo sveta formuly 1.

Zakladateľ spoločnosti Colin Chapman kedysi povedal, že s vysokým výkonom ste rýchli na rovine, ale s ľahkou váhou všade. Evija váži 1680 kilogramov, čo na prvý pohľad nie je práve málo, napriek tomu pôjde o najľahší hyperšport s elektrickým pohonom. Kompenzovať váhu elektromotorov pomáha napríklad ľahučký monokok z karbónových vlákien.

Pripomeňme ešte, že Evija zďaleka nebude pre každého. A nemyslíme tým len otázku financií, ale aj dostupnosti. V roku 2020 vstúpi auto do výroby, vyrobia však len 130 kusov, čo odkazuje na interné označenie Typ 130. Jeden športiak bude stáť vyše 1,8 milióna eur. Vážni záujemcovia musia hneď na začiatku zložiť zálohu vo výške 270 tisíc eur.

Zdroj: CNC