Z kufra od Vuittona kŕmili sliepky: Stál tisíce, dôchodcovia ho predali za babku

Zapadnutá dedinka uprostred Ruska a v nej módny klenot. Louis Vuitton je značka, ktorú si môžu dopriať len tí najbohatší. Dôchodcovia v obci Mochnač o dizajnových ikonách prehľad nemajú, zato sú veľmi praktickí. Kufor so svetoznámym vzorom používali pre uskladnenie kukurice, ktorou kŕmili sliepky.

Babička Alexandra (75) a dedko Alexander (80) obývajú typický ruský domček v dedinke uprostred prírody. Viedli krásny pokojný život, kým nezistili, že doma majú skutočný poklad - ohromný kufor od Louisa Vuittona z roku 1880. Odvtedy sa u nich striedajú televízne štáby a donedávna si tu podávali kľučku aj priekupníci starožitností.

Zdroj: Reprofoto/Vikna novosti
"Áno, mali taký kufor. Bola v ňom kukurica pre sliepky, kedysi dávno nám ho venovali príbuzní,"

potvrdila babička Alexandra pre ukrajinskú televíziu Vikna novosti. A dodala, že ako prvá si kufor všimla vnučka.

Záhadný pôvod

Starčekovia dostali kufor od príbuznej ako nepotrebnú zbytočnosť. Predošlí majitelia ho mali od konca druhej svetovej vojny. Ako sa ale do dediny Mochnač dostal?

Existujú tri teórie:

  1. Zanechal ho tu nejaký z nemeckých generálov, ktorý rýchlo utekal pred postupujúcou ruskou armádou.
  2. Niektorý zo sovietskych vojakov si v ňom priviezol vojnovú korisť.
  3. A najpravdepodobnejšie znie možnosť, že kufor pochádza z cárskeho vlaku, ktorý tu havaroval v roku 1888.

Rozprávková cena

Prakticky rovnaký kufor Louis Vuitton sa vyrába dodnes. Na e-shope ho nájdete za 24 tisíc dolárov. Avšak cena 160 rokov starého kufra by v aukcii mohla byť oveľa vyššia.

Kufor má ale určité kozmetické nedostatky. Kukurica, samozrejme, lákala myši a tie si občas trochu odhryzli. Ikonický vzor je ale stále pekne vidieť.

A koľko peňazí starčekovia za svoj poklad dostali? Skoro žiadne. Za symbolickú cenu ho prenechali etnografickému múzeu v neďalekej obci Arťjuchovka, kde sa stal asi najdrahším predmetom stálej expozície. Pritom by čiastku mali komu rozdať. Alexander a Alexandra majú dve deti, tri vnúčatá a jedno pravnúča.