Ukážeme vám vesmírny prístav, odkiaľ bude spoločnosť Virgin Galactic dopravovať cestujúcich do stratosféry

Dosiahli sme skutočný míľnik v kozmickom cestovnom ruchu. Dokončené je prvé pozemské zariadenie futuristického podniku financovaného Richardom Bransonom: luxusný vesmírny prístav, z ktorého môžu čoskoro nasledovať komerčné lety do vesmíru.

Nové zariadenie spoločnosti Virgin Galactic vyzerá skoro ako najlepšie letiská. Rozdiel je v tom, že lietadlo štartujúce odtiaľ sa nezastaví vo výške desiatich kilometrov, ale vezme svojich cestujúcich na hornú hranicu stratosféry, kde môžu stráviť deväťdesiat minút.

Zdroj: Virgin Galactic

​Vesmírny prístav s rozlohou viac ako 60 tisíc metrov štvorcových sa nachádza v púšti New Mexico neďaleko Las Cruces.

Super-moderný komplex budov zahŕňa hangár na skladovanie lietadiel, stredisko riadenia letu, prípravný priestor a priestranný salónik, kde si potenciálni astronauti môžu navzájom vymieňať svoje myšlienky, piloti a členovia rodiny.

Prvé poschodie, nazývané Gaia (bohyňa Zeme v gréckej mytológii), má symbolizovať Zem a spolupatričnosť. Je vybavené pohodlnými salónikmi a je ideálny na kávičkovanie zatiaľ čo čakáte na štart vesmírnej misie. Cestujúci môžu pohodlne raňajkovať s pilotmi alebo si dať čaj s inžiniermi.

Druhé poschodie symbolizuje oblohu a vzduch. To je miesto, kde sa veci začínajú brať vážne, s riadiacim strediskom, priestorom pre pilotov a informačnou miestnosťou. Dve poschodia sú spojené obrovským átriom, čo dáva návštevníkom pocit jednoty.

Zdroj: Virgin Galactic
Zdroj: Virgin Galactic

​Cestujúci pri prvom komerčnom vesmírnom lete budú musieť pred odletom absolvovať trojdňový výcvik. Žiadateľov nie je nedostatok, zatiaľ si zabezpečilo lístok, ktorý stojí okolo 250 tisíc eur, viac ako 600 ľudí. Dlho čakať nemusia, začína sa so skúšobnými letmi a budúci rok sa vesmírna misia rozbehne naplno.