Z Churchillovho domu ukradli zlatú toaletu: Stála milión libier

Osemnásťkarátový zlatý záchod, ktorého hodnota bola vyčíslená na milión libier, ukradli z Blenheimského paláca neďaleko Oxfordu. V súvislosti s krádežou polícia zatkla 66-ročného podozrivého.

Plne funkčný zlatý záchod, ktorý bol súčasťou výstavy talianskeho umelca Maurizia Cattelana, ale zatiaľ nenašli. Palác je okrem iného známy aj ako miesto, kde sa v roku 1874 narodil neskorší premiér z čias druhej svetovej vojny Winston Churchill.

Do paláca, ktorý je sídlom Spencerov-Churchillov a ktorého výstavné priestory sú prístupné verejnosti, sa vlámal gang o 4:50 miestneho času a exponát s názvom "Amerika" ukradol. Lupiči krádežou spôsobili značné škody a toaletu vytopili, záchod bol totiž plne funkčný a jeho odstránenie bolo neodborné.

Brat vojvodu z Marlborough a zakladateľ Blenheimskej nadácie pre umenie Edward Spencer-Churchill v auguste vyhlásil, že sa o bezpečnosť exponátu nebojí. "Nebude najjednoduchšie tú vec ukradnúť," povedal.

Záchod mali možnosť využívať aj návštevníci, čo bolo pre každého časovo limitované na tri minúty, aby sa zabránilo radom.

"Domnievame sa, že páchatelia na spáchanie trestného činu použili aspoň dve autá... Umelecké dielo sa zatiaľ nenašlo, ale vedieme dôkladné vyšetrovanie, aby sme učinili spravodlivosti zadosť," uviedla policajtka Jess Milne.

Cattelanov záchod sa dostával do hľadáčika svetových médií opakovane. Vlani sa o ňom písalo vďaka výmene názorov medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a kurátorkou Guggenheimovho múzea. Trump si chcel ako dekoráciu do Bieleho domu zapožičať obraz Vincenta van Gogha, kurátorka Nancy Spector, ktorá sa o hlave štátu opakovane vyjadrovala kriticky, namiesto neho ponúkla Cattelanov toaletný výtvor s tým, že by mohol byť pre Trumpa zaujímavý. Biely dom ponechal ponuku bez odpovede.

Tiež v newyorskom múzeu bola misa k dispozícii všetkým potrebám návštevníkov. Odhaduje sa, že ju od roku 2016 použilo asi 100 tisíc ľudí, pričom veľká časť z nich umiestnila vtipné selfie na sociálne siete. Menej nadšení už boli upratovači, ktorí dostali za úlohu čistiť exponát každých 15 minút.

Zdroj: ČTK