Okradol firmu o státisíce a minul ich na prostitútky a kokaín: Teraz bude vracať 1 libru

Osamelý účtovník Darren Carvill obral svojho zamestnávateľa, sieť autoservisov Mr Clutch o celkom 262 234 libier. Keď vytušil, že ho čoskoro chytia, dokázal za jeden víkend minúť neuveriteľné peniaze. Chcel vraj odísť štýlovo.

"Bol to víkend plný šialenstva," priznal Carvillov obhajca James Ross. "Myslel si, že tie peniaze vráti, ale to bola veľmi naivná predstava." Spreneveru 38-ročný účtovník ospravedlňoval tým, že ho kolegovia šikanovali. Angličan vraj trpel už od mladosti nízkym sebavedomím a bol ľahkým terčom pre rovesníkov. Vtípky neustali ani po zaradení sa do pracovného procesu. Spoločenskú neohrabanosť si preto Carvill vynahrádzal v spoločnosti luxusných prostitútok, na ktorých sa mal postupom času stať závislým.

"Hoci tam, samozrejme, boli drogy a sex, to, za čo platil, bola predovšetkým vľúdnosť, popularita a spoločnosť," tvrdil na súde James Ross. Sudca Philip St John-Stevens uveril tomu, že Carvill svoje činy úprimne ľutuje. Napriek tomu ale nemohol prehliadnuť, čo všetko nevinne vyzerajúci účtovník spôsobil.

Spoločnosť Mr Clitch bola privedená až na pokraj bankrotu. Majitelia si museli požičiavať u príbuzných, aby firmu udržali nad vodou. Niektorí zamestnanci nedostali päť mesiacov plat. Faktúry dodávateľov tiež zostávali nepreplatené dlhé mesiace. Rovnako ako dane a sociálne poistenie. Firmu teraz čakajú dlhé roky, počas ktorých budú majitelia splácať napožičiavané peniaze.

Carvill mal na starosti vyplácanie miezd a preplácanie faktúr dodávateľom. Nebol tak preň problém vytvoriť fiktívne účty u jednotlivých výrobcov náhradných dielov a tam si vyplávať ľubovoľné čiastky. Všetko sa začalo "skromnými" 40 tisíc librami, z ktorých 37 postupne vrátil. Nasledovali ale čiastky stále väčšie a väčšie. A tie už účtovník vzhľadom na výšku platu ani vracať nemohol.

Celý prípad skončil relatívne nízkym dva a polročným trestom. To je pomerne prekvapivé aj vzhľadom na to, že Carvill bol už v roku 2008 odsúdený na ročný podmienečný trest za spreneveru peňazí v inej firme. Aj tú vtedy priviedol na pokraj bankrotu. Zaujímavá je aj výška peňažného trestu, ktorú sudca vymeral na presne jednu libru. Je to pravdepodobne z toho dôvodu, že Carvill nevlastní žiaden majetok a aj vo svojich súčasných 38 rokoch býva stále u rodičov.

Ďalšie peniaze ale štát môže vymáhať po tom, čo účtovník opustí väzenie.

Zdroj: CNC