Prvé kroky na Mesiaci za skoro 2 milióny dolárov: Na unikátnej nahrávke zarobil stážista

Za 1,82 miliónov dolárov vydražili tri originálne nahrávky zachytávajúce prvé kroky človeka na Mesiaci v roku 1969, oznámila aukčná sieň Sotheby's. Nahrávky urobené americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) patrili doteraz vtedajšiemu stážistovi NASA, ktorý ich v 70. rokoch kúpil za 218 dolárov.

​Videonahrávky, ktorých nového majiteľa aukčná sieň nemenovala, majú dokopy dve hodiny a 24 minút. Zachytávajú okrem iného prvé kroky astronauta Neila Armstronga na Mesiaci, vystupovanie jeho kolegu Buzza Aldrina po rebríku za ním, ich prechádzku po mesačnom povrchu aj zapichnutie vlajky USA na Mesiaci.

Cena, za akú sa nahrávky vydražili, je viac než 8000-krát vyššia, než za akú ju v roku 1976 stážista Gary George v aukcii kúpil.

V sobotu vyvrcholili v USA oslavy 50. výročia pristátia prvého človeka na Mesiaci. V Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride, odkiaľ v roku 1969 misia Apollo 11 odštartovala, v sobotu výročia pripomenul americký viceprezident Mike Pence.

"Apollo 11 je jedinou udalosťou 20. storočia, ktorá má šancu byť široko pripomínaná aj v storočí tridsiatom,"

povedal Pence po boku Aldrina.

Do roku 2024 znovu na Mesiaci

Pence tiež pripomenul cieľ, ktorý stanovila terajšia americká vláda, a to že USA pošlú svojich astronautov znovu na Mesiac do roku 2024. Má sa tak stať v rámci programu Artemis loďou Orion, ktorá by mala prvý let k Mesiacu bez posádky absolvovať do dvoch rokov, uviedla v sobotu agentúra AP. Naposledy človek chodil po Mesiaci koncom roka 1972 v rámci misie Apollo 17.

Aldrina a Michaela Collinsa, ktorí boli na palube legendárneho letu Apolla 11, v piatok prijal v Bielom dome prezident Donald Trump. Ich kolega Neil Armstrong zomrel v roku 2012.

Zaujímalo vás niekedy, čo sa stalo s vlajkami na Mesiaci?

Dvadsiateho júla 1969 pristálo na Mesiaci Apollo-11. Na jeho povrch ako prvý vstúpil Neil Armstrong a o pár minút ho nasledoval Buzz Aldrin. Dvaja astronauti strávili na Mesiaci približne dve a pol hodiny, fotografovali a zbierali vzorky. Pri odchode vztýčili americkú vlajku ako symbol prvého kontaktu človeka s vesmírnym telesom.

Zdroj: CNC