Asfane DieciDieci je brutálny taliansky superšportiak s výkonom 1010 koní

Talianska značka Frangivento Auto dizajnéra Giorgia Pirola a podnikateľa Paola Manciniho patrí k tým, ktoré poznajú len najväčší fajnšmekri. Napriek tomu sa toto meno v uplynulých dňoch objavilo na stránkach mnohých svetových periodík. Dôvodom je predstavenie športového vozidla Asfane DieciDieci, ktorého deklarované parametre sú naozaj pôsobivé.

V roku 2017 zaujala firma Frangivento trochu podivným konceptom športového vozidla, ktoré malo v interiéri akvárium. Ďalšou zvláštnosťou bol foťák pre zhotovovanie selfies, integrovaný do stierača v prednom skle. Mal fungovať tak, že po stlačení tlačidla sa stierač vyklopil v uhle 45 stupňov a vyrobil fotografiu posádky auta.

Cez tisíc koní pod kapotou

Premiéra prvého prototypu značky Frangivento sa odohrala 30. mája v Národnom múzeu automobilov v Turíne. Ako býva u Talianov dobrým zvykom, superšport zaujal nielen z hľadiska papierových hodnôt, ale aj po dizajnovej stránke. Priaznivci značky sa však k ich smole budú musieť zaobísť bez akvária.

Hybridný automobil má ponúknuť výkon až 1010 konských síl. Zadné kolesá poháňa desaťvalcový preplňovaný spaľovací motor s objemom 5,4 litrov a osemstupňovou prevodovkou, zatiaľ čo na predných kolesách nájdeme dva bližšie nešpecifikované elektromotory. Asfane DieciDieci má hliníkový rám a jeho karoséria je vyrobená z komponentov z uhlíkových vlákien a hliníka.

Samotný automobil na prvý pohľad zaujme napríklad masívnym nasávaním vzduchu na streche či atypickú provou s výraznou špičkou. Vďaka proporciám pôsobí auto dojmom, že je kratšie ako reálnych 461 cm, čo je o niečo viac ako Ferrari F8 Tributo.

Pozrite si galériu

​Extravagantný interiér

Asfane DieciDieci váži 1550 kilogramov, čo s ohľadom na to, že je vyrobený ručne, nie je príliš veľa. Zozadu toto športové monštrum zaujme integrovaným červeným krídlom, veľkými výfukmi a skutočne masívnymi difúzormi.

Možno aj na samotných Talianov je extravagantný interiér, ktorému dominuje kombinácia bielej a červenej farby a veľmi netradičné línie. Trochu gýčovito tu však pôsobia rúčky k otvoreniu dverí v tvare žltých (podľa niektorých médií zlatých) pištolí, odkazujúcich na štartéry pretekov 24 hodín Le Mans.

Ak práve rozbíjate pokladničku alebo meníte Bitcoin na eurá, potom vedzte, že Frangivento sa bude snažiť predať Asfane DieciDieci za viac ako jeden milión eur. Cieľom firmy je získať finančné prostriedky na financovanie rozvoja a výrobu 500 automobilov v priebehu nasledujúcich desiatich rokov.

Zdroj: CNC