Tristo miliónov dolárov: Kto získal rozprávkový majetok Karla Lagerfelda?

Milovaný a nenávidený zároveň. Aký bol ideál ženskej krásy dizajnéra Karla Lagerfelda a komu zanechal svoje dedičstvo odhadované až na tristo miliónov dolárov?

Jedna z najprestížnejších svetových módnych značiek Chanel vďačí za svoj úspech predovšetkým Karlovi Lagerfeldovi (†85), ktorý bol od roku 1983 až do svojej smrti jej kreatívnym riaditeľom. Karl bol tiež kreatívnym riaditeľom talianskej značky Fendi a venoval sa aj vlastnej tvorbe nesúcej jeho meno.

Život workoholika

Za každým úspechom sa skrýva veľa práce a dizajnér Karl Lagerfeld bol toho jasným príkladom. Mladý Karl cítil, že jeho budúcnosť sa skrýva inde než v nemeckom Hamburgu a preto sa v 14-tich rokoch odsťahoval do Paríža. Tu o dva roky neskôr vyhral dizajnérsku súťaž so skečom kabátu a stretol ďalšieho výhercu, ktorý sa stal jeho celoživotným priateľom a rivalom zároveň - Yvesa Saint Laurenta. Krátko na to začal Karl pracovať pre Pierra Balmaina a neskôr pre Fendi (1965) a Chanel (1983).

Ako kreatívny riaditeľ troch módnych domov dohliadal Karl aj na 15 kolekcií súčasne, málokedy si bral deň voľna a žil doslova módou a pre módu. Svoju tvorbu opísal nasledovne:

„Vytvorili sme produkt, ktorý nikto nepotrebuje, ale ľudia ho chcú. Keď potrebujete staré škaredé auto, môže to počkať. Keď však potrebujete nový módny kúsok, nemôže to počkať.“  

Ženská krása nadovšetko

Coco Chanel bola revolučná v tom, že zmodernizovala ženskú módu zbavením sa škrtiacich korzetov a doplnením svojej ikonickej kabelky o retiazku cez rameno, aby mali jej nositeľky voľné ruky. Stredobodom tvorby Karla Lagerfelda bola taktiež žena, on ale namiesto revolúcie a praktickosti kládol dôraz predovšetkým na krásu, ktorej podmienky sám určoval. Jeho ideál krásy predstavovali mladé dievčatá s bezchybnou pleťou veľmi malej konfekčnej veľkosti, kráčajúce výhradne na vysokých opätkoch. Nič zvláštne v porovnaní s ostatnými značkami, poviete si. Pridajme však k tomuto ideálu kontroverzné výroky a škandál je na svete.

Škandalózne výroky

Karl Lagerfeld verejne pohŕdal ženami plnších tvarov a na adresu svojich modeliek pripomínajúcich chodiace vešiaky povedal, že

„nikto sa nechce dívať na príliš oblé ženy.“

O speváčke Adele sa verejne vyjadril, že je príliš tučná a ako následnú obhajobu tohto výroku uviedol, že na mysli nemal Adele ale nemenej známu Lanu del Rey. Podľa svojského Karla nadváhou trpí väčšie percento populácie ako anorexiou a to mu dáva právo súdiť a odsudzovať. Ženy kyprých tvarov ale neboli jedinými obeťami Karlových hodnotiacich kritérií – ostrým slovám sa nevyhla ani Pippa Middleton (sestra Kate, manželky anglického princa Williama), ktorej tvár podľa neho nebola hodna kráľovskej svadby a mala

„ukázať len svoj chrbát.“

Na starobu Karl v prístupe k ženám nepoľavil, ba naopak, pritvrdil. Modelkám, ktoré podali obvinenia zo sexuálneho zneužívania poradil, ako sa takýmto nechutným praktikám vyhnúť:

„nebuďte modelkami! Vstúpte do kláštora, tam pre vás vždy bude miesto.“

Koho Karl skutočne miloval?

Podľa blízkeho okruhu známych bol Karl dobrosrdečný a veľkodušný človek. Média ho na druhú stranu často nazývali mizogýnom, politicky nekorektným, drzým či vulgárnym a takzvaného kráľa ženskej krásy mnohé ženy právom nenávideli. Jedna si ale predsa získala jeho srdce až do tej miery, že jej v poslednej vôli zanechal celý svoj majetok.

Podržte sa, je ňou Choupette, dizajnérova mačka. Vo Francúzsku nie je legálne zanechať dedičstvo domácemu miláčikovi, fakt, s ktorým bol Karl konfrontovaný ešte počas svojho života. Jeho reakcia bola nasledovná:

„V tom prípade je šťastím, že nie som Francúz.“

Karl si po celý život ponechal nemecké občianstvo. Ako sa však zdá, profitovať z toho bude len štvornohá Choupette.