Všetci na palubu: Jedinečné jachty Nautor’s Swan

Ak čakáte, že vo vodách neďaleko talianskeho mestečka Porto Cervo uvidíte množstvo plachetníc, mýlite sa. Na 20. ročníku Rolex Swan Cup si všimnete len jeden typ plavidla - jachty Nautor’s Swan.

Spoločnosť Rolex Swan Cup založená v roku 1980 na regaty pozýva vždy len jednu značku jácht. Konkrétne Nautor’s Swan. Ide o plavidlá s dĺžkou viac ako 10 metrov. Na ich stavbu spoločnosť používa sklolaminát, čím sa zapísala do povedomia verejnosti a stala sa celosvetovo uznávanou značkou. Samozrejme, čo jachta, to inovácia, nadčasový dizajn a elegancia.

Muž, ktorý stojí za spoločnosťou Nautor’s Swan, je Leonardo Ferragamo, syn dizajnéra topánok Salvatora Ferragama. Hoci móda a plachetnice toho na prvý pohľad veľa spoločného nemajú, jachty sú slabosťou. "Vždy som mal vášeň pre plachtenie a vždy to bol môj obľúbený šport," priznal Ferragamo. "Je to svet, ktorý sa vo veľa veciach prelína s našim rodinným podnikaním, pretože ide o životný štýl, produkt a budovanie niečoho, čo je nadčasové," dodal.

Leonardo Ferragamo je majiteľom jachty s názvom Solleone. Ide o plavidlo za viac než 20 miliónov dolárov. "Dôležité pre mňa bolo spojenie pohodlia a výkonu. To je to, čo robí Nautor’s Swan jedinečným," vysvetlil.

"Tento typ lode je jedinečný vďaka zmesi štýlu a výkonu. Ide o plne uhlíkovú jachtu s karbónovým stožiarom, uhlíkovým trupom či kormidlami. Má vetko, o čom snívate pri vysoko výkonnej jachte, ale keď vstúpite do jej útrob, okamžite nájdete luxusný interiér," približuje bývalý olympijský námorník a viceprezident Nautor’s Swan Enrico Chieffi.

Pozrite si galériu

V tejto súťaži plachetníc nejde len o konečný výsledok: Ráta sa aj krása plavidiel

Niekedy máme pocit, akoby sa rešpekt ku tradíciám v dnešnom uponáhľanom svete strácal, pričom zachovávanie tradícií a udržiavanie hodnôt sú veľmi dôležitá vec. Našťastie je jachting stále prestížny šport, ktorý nikdy neopustil úplne atmosféru starých čias.