Aj medzi autonómnymi vozidlami budú luxusné modely: Napríklad tento Renault

Ak ste si mysleli, že v dobe autonómnych vozidiel sa budeme všetci prevážať v rovnakých kapsulách, je najvyšší čas to prehodnotiť. Podľa značky Renault budú aj vtedy luxusnejšie modely, jeden z nich nám teraz predstavili.

​Renault predstavuje koncept EZ-ULTIMO ako prepychové robovozidlo, ktoré má byť ponúkané ako služba pre konkrétnu cestu, okružnú jazdu či denný prenájom. Pre užívateľov potom má byť dostupné viacerými spôsobmi.

Špecializované firmy, napríklad päťhviezdičkové hotely či letecké spoločnosti, môžu EZ-ULTIMO ponúkať ako doplnok k svojim existujúcim službám pre najnáročnejšiu klientelu. Ponúkanie tohto vozidla svojim zákazníkom by mohli zvážiť tiež prevádzkovatelia "ride-hailing" (jázd na privolanie) a mobility.

Zdroj: Renault

​​Luxusné zameranie konceptu má odhaľovať už jeho vzhľad a umocňovať prevedenie interiéru. Ide o dlhé a vznešené vozidlo s dvojtonovou karosériou, ktorá má temne čiernu farbu so zeleným nádychom v dolnej partii a odtieňom champagne v hornej.

Renault EZ-ULTIMO ponúka vo svojom interiéri úplné súkromie vďaka technickému fazetovaniu hornej časti karosérie. Fazety, upravené rovnakým spôsobom ako jednosmerne priehľadné zrkadlo, vytvárajú ľahko priehľadný efekt, predovšetkým ale znemožňujú pohľad do interiéru vozidla a chránia tak súkromie cestujúcich.

Pozrite si galériu

​​Fazety sú v interiéri doplnené ušľachtilými materiálmi, napríklad drevom, mramorom či kožou, ktoré sú spracované modernými metódami vhodnými pre interiér vozidla. Ten je navrhnutý v štýle neo-retro a pôsobí dojmom salónika 1. triedy.

Zdroj: Renault

​​Retro prostredie vnútri kabíny pritom nijako nebráni prítomnosti moderných technológií. Okrem stálej wi-fi majú užívatelia k dispozícii bezdrôtové nabíjacie podložky pre svoje smartfóny a iPadu podobný tablet pre prístup k rôznym palubným službám. Tieto technológie zmiznú z dohľadu, ak už nie sú potrebné, pretože tablet má svoj osobitný úložný priestor a držiaky nabíjacích podložiek sa vysúvajú len pri stlačení príslušného tlačidla.

Palubné služby EZ-ULTIMO zahŕňajú aj informačné a asistenčné služby, prístupné prostredníctvom osobitnej aplikácie inštalovanej v tablete. Cestujúci si tak môžu napríklad objednať hotelovú izbu alebo reštauráciu pre pokračovanie svojho zážitku. Môžu tiež využiť malé občerstvenie v podobe termosky uloženej pod bočným stolíkom kabíny.

Mlieko, vajcia a chlieb budú v Amerike rozvážať autá bez vodičov

Keď už aj reťazec obchodov s potravinami začne používať autá bez vodičov na rozvážanie tovaru, je to dobrý signál, že autonómne technológie vstupujú do našich životov. Americký reťazec Kroger a startup Nuro zaoberajúci sa autonómnymi robotickými automobilmi oznámili plánované rozvážanie potravín s využitím vozového parku bez vodičov.

Zdroj: CNC