V tejto súťaži plachetníc nejde len o konečný výsledok: Ráta sa aj krása plavidiel

Niekedy máme pocit, akoby sa rešpekt ku tradíciám v dnešnom uponáhľanom svete strácal, pričom zachovávanie tradícií a udržiavanie hodnôt sú veľmi dôležitá vec. Našťastie je jachting stále prestížny šport, ktorý nikdy neopustil úplne atmosféru starých čias.

Jachting je vznešený šport. A nejde pri ňom vždy len o rýchlosť, ale aj slobodu, pokoj a intimitu.

Samozrejme, skvelý pocit je aj plavba s kamarátmi pri západe slnka, keď vám tvár bičuje svieži vzduch a prskajúca voda, ale súťaž plachetníc je o zvýšenom adrenalíne.

Zdroj: Panerai

​​Jedným z našich obľúbených veľkých turnajov je aj Panerai Yacht Classic Challenge, ktorý je predovšetkým o pestovaní tradícií - účastníci často súťažia na klasických, staromódnych plavidlách.

Zdroj: Panerai

​​V rámci tejto série podujatí sa začiatkom septembra uskutočnila súťaž Imperia Vintage Yacht Challenge, ktorá funguje už od roku 1986. Myšlienka pretekania staromódnych plavidiel skrsla v hlave Pier Francesca Gavagnina, riaditeľa Portosole v San Reme, pred vyše tridsiatimi rokmi. Vtedy sa na štart postavilo len tridsať lodí, odvtedy sa podujatie pekne rozrástlo a v roku 2006 sa pripojilo k sérii Panerai Yacht Classic Challenge.

Zdroj: Panerai

​​Imperia Vintage Yacht Challenge, ktorá sa plaví vodami Stredozemného mora, sa organizuje každý druhý rok. Majitelia a fanúšikovia vodných veteránov sa stretnú, aby mohli obdivovať súťažiace lode a samozrejme, ak majú príležitosť, pretrhnúť imaginárnu cieľovú pásku.

Pozrite si galériu

​​V tomto roku sa v jednotlivých triedach prihlásilo do súťaže celkom päťdesiatosem jácht (našli sa medzi nimi sotva pätnásť metrové plavidlá, ale aj lode s dĺžkou tridsiatich metrov), takže to bola rodinná udalosť svetovej úrovne. Najväčší záujem budila kategória Big Boat, ktorú v tomto roku vyhrala loď Mariska so svojou posádkou.

Luxusná jachta s heliportom je inšpirovaná pirátskym korábom zo 17. storočia

Talianska firma Lazzarini Design už má niečo za sebou. Stála napríklad za vozidlom Alfa Romeo 4C Definiiíva či Fiatom 550, do ktorého pridala motor od Ferrari. Okrem vôd priemyslu automobilového sa jej podarilo rozvíriť aj vody priemyslu lodného - predstavila futuristický čln s názvom Jet Capsule.

Zdroj: Vele D'Epoca