Ak chcete vidieť najvyššiu budovu Európy, budete musieť odcestovať do Petrohradu

Lahta Center v Petrohrade bude viacnásobným rekordérom. Ruský mrakodrap sa bude chvíľu pýšiť titulom najvyššej budovy v Európe a poobzerať sa v jej okolí môžete aj z najvyššie položenej rozhľadne, ktorou bude disponovať.

Osemdesiatsedem poschodový komplex pohladí mraky vo výške 462 metrov. Jeho kolosálne rozmery ho vyniesli na trinástu priečku svetového rebríčka najvyšších budov.

Zdroj: CTBUH

​Mrakodrap s výhľadom na Fínsky záliv je projektom britského architekta Tonyho Kettla.

Nasťahuje sa sem ruský gigant Gazprom spolu so svojimi dcérskymi spoločnosťami, ale okrem kancelárskych priestorov ponúkne budova aj reštauráciu, planetárium, športové a zdravotné stredisko, amfiteáter aj výstavisko.

Turistická atrakcia v podobe rozhľadne sa bude nachádzať na osemdesiatomšiestom poschodí mrakodrapu. Návštevníci sa do nej dostanú super rýchlym výťahom v priebehu niekoľkých sekúnd a budú mať možnosť vidieť nielen Petrohrad, ale vďaka najnovším digitálnym ďalekohľadom, sa budú môcť oboznámiť aj s históriou mesta so zväčšenými obrázkami.

​Mrakodrap začali stavať v roku 2012, okrem samotnej budovy ale v jej štvrti vznikli aj nové stanice metra, autobusové zastávky, parkoviská a podchody.

Zdroj: CTBUH

​Zážitok rozhodne poskytne už samotný hlavný vchod do budovy s jedinečným vzhľadom a výškou 24 metrov. V sklenenom monštre s plochou 134 tisíc metrov štvorcových budú môcť návštevníci využívať celkom 34 výťahov.

Po oficiálnej odovzdávajúcej ceremónii si v Lahta Center nájde prácu až päťtisíc ľudí.
Zdroj: CTBUH

​ Asi tri štvrtina pracovísk bude disponovať prirodzeným svetlom, takže nie je prekvapujúce, že Lahta Center sa ocitne aj v rebríčku najhospodárnejších mrakodrapov.