Toto raz zažiť: Nová vzducholoď Airlander 10 so sklenenou podlahou

Airlander 10 ponúkne plavby vzduchom v interiéri s presklenenou podlahou. Luxusná vzducholoď bola pôvodne vyvíjaná pre vojenské účely. Počíta sa s trojdňovými "kochacími" výletmi za poznaním.

Predstavte si, že sa ľahko vznášate nad mrakmi v tichom dopravnom prostriedku, ktorý sa vnútri podobá luxusnej jachte. Tieto a mnohé ďalšie zážitky má cestujúcim priniesť luxusná verzia hybridnej vzducholode Airlander 10.

Už pri svojom prvom skúšobnom lete v roku 2016 vyvolala hybridná vzducholoď veľký rozruch. Okrem faktu, že tento typ leteckej prepravy je dnes považovaný skôr za okrajový, zaujal Airlander impozantnými rozmermi - je dlhý 92 metrov, široký 43 metrov a vysoký 26 metrov, "balón" má objem 38 000 metrov kubických.

Zdroj: Q Design

​Pôvodne bol určený pre komerčné a vojenské nasadenie, neskôr ale britská spoločnosť Hybrid Air Vehicles oznámila, že chce toto plavidlo používať na "luxusnú expedičnú turistiku". Cestujúci sa vydávajú na trojdňovú cestu a navštívia niekoľko zaujímavých kútov sveta.

Jedným z lákadiel tejto atrakcie má byť luxus, ktorý Airlander 10 svojim cestujúcim ponúkne. Dizajn interiéru navrhla renomovaná britská firma Design Q. Zatiaľ čo v štandardnej verzii sa do kabíny vojde až 48 osôb, luxusný variant ponúkne priestor pre 19 cestujúcich a posádku.

U vzducholode asi nikto nečaká dosahovanie prevratných rýchlostí - Airlander 10 dokáže plávať po oblohe rýchlosťou až 146 kilometrov za hodinu, preto tiež expedície majú trvať tri dni. Generálny riaditeľ HAV Stephen McGlennan k tomu poznamenal:

"Letecká doprava sa stala dôležitou vďaka schopnosti dostať cestujúcich čo najrýchlejšie z bodu A do bodu B. To, čo ponúkame my, je spôsob, ako si cestu naozaj užiť."

Cestujúci si budú môcť užívať luxus, pohodlie a priestor - k dispozícii budú mať vlastné izby s kúpeľňou a spoločenský salónik s presklenenou podlahou. Na palube bude tiež bar a jedáleň s vybranými lahôdkami.

Pozrite si galériu

​Airlander 10 sa dokáže udržať vo vzduchu s mimoriadne nízkymi nákladmi na palivo a môže pristáť a vzlietnuť z takmer akejkoľvek rovnej plochy - vrátane ľadu, púšte alebo vody. To znamená, že sa dokáže dostať do miest, ktoré sú pre bežné lietadlo nedostupné.

Napriek nehode v roku 2016, ktorá prerušila testovanie na takmer celý rok, dokončil Airlander 10 už šesť úspešných testovacích letov. Než bude môcť privítať na palube prvých cestujúcich, čaká ho na oblohe ešte 200 hodín, ktoré sa musia obísť bez akéhokoľvek incidentu.

Ďalšia spolupráca Lufthansy a Mercedesu: Luxusné lietadlové kabíny si stále držia vysokú úroveň

Prvá spolupráca značiek Lufthansa Technik a Mercedes-AMG debutovala na ženevskej výstave letectva EBACE v Ženeve v roku 2015. Na tohoročnej výstave predstavili projekt nového modelu inšpirovaný kabínou Mercedesu AMG GT C, čo sa odzrkadlilo na farbách a povrchovej úprave.

Zdroj: CNC