Legendárne Ferrari môže pokoriť nový rekord: Tentokrát cenou

Z jedného z najluxusnejších vozidiel všetkých čias je vyrobených iba 36 exemplárov. Aj preto možno Ferrari 250 GTO prekoná ďalší rekord a na aukcii koncom augusta sa stane najdrahším oficiálne predaným automobilom na svete.

Z 36 vyrobených modelov, je toto Ferrari so sériovým číslom 3413GT v poradí tretie, s ktorým pretekár značky Phil Hill trénoval v roku 1962 na preteky Targa Florio. Testovacie auto neskôr kúpil jeden z najdôležitejších klientov Ferrari, Edoardo Lualdi-Gabardi, ktorý s ním ešte v tom roku absolvoval desať pretekov, z ktorých deväť vyhral a získal v Taliansku titul šampióna GT.

V roku 1963 sa dostalo ku dvom ďalším majiteľom, s ktorými v tom istom a nasledujúcom roku vyhralo kategóriu Targa Florio a absolvovali s ním ďalších dvadsať pretekov bez nehody a porúch. V roku 1964 dostalo v dielni Scaglietti karosériu novej série, ale jeho motor a prevodovka je stále originál, čo je medzi pretekárskymi veteránmi veľmi zriedkavý jav.

Jeho trojlitrový motor V12 má kapacitu 300 koní. Len 880 kilogramové Ferrari tak doslova letí po závodnej dráhe.

Jeho súčasný majiteľ ho získal do zbierky v roku 2000 a zúčastnil sa s ním na viacerých pretekoch veteránov. Koncom augusta sa bude dražiť v aukcii Sotheby’s na Pebble Beach a s cenou 45 miliónov dolárov sa môže stať najdrahším oficiálne predaným automobilom na svete.

Pozrite si galériu

​Aj keď sa nedávno predalo ďalšie Ferrari 250 GTO za 70 miliónov dolárov, dražba nebola verejná, preto rekord stále drží exemplár predaný na aukcii Bonhams v roku 2014 tiež na Pebble Beach za 38 miliónov dolárov.

Pozrite si ho a vypočujte aj v pohybe.

Jednou z najlepších investícií na svete je Maserati z roku 1956

Krajšie ani nemôže život klasického talianskeho športového vozidla začať ako štartom na pretekoch Mille Miglia.

Zdroj: Sotheby's