Máte jedinečnú príležitosť preskúmať pôvodný vrak Titaniku

Ak ste milovali film alebo len chcete z blízka vidieť posledné zostávajúce trosky jednej dôležitej historickej udalosti, lepšiu príležitosť mať nebudete.

​Ocean Gate štartuje jedenásťdňovú expedíciu ku troskám Titaniku, potopeného pred sto šiestimi rokmi. Odvážni účastníci expedície najskôr zaletia vrtuľníkom do mesta St. John’s v Newfoundlande, potom vymenia spôsob dopravy a pokračujú plavbou v Atlantickom oceáne, na skutočné miesto vraku, ku ktorému sa bádatelia naposledy ponorili pred trinástimi rokmi.

Zdroj: Getty Images

​​Účastníci Titanic Survey Expedition sa po príchode budú potápať celkovo päť hodín na dno ku vraku v hĺbke štyritisíc metrov pomocou špeciálnej mini ponorky Cyclops 2. Jedným z hlavných cieľov dobrodružstva je vytvorenie 3D fotografického modelu,  zhromažďovanie údajov pre výskumníkom o presnom stave vraku a pozorovanie voľne žijúcich živočíchov obklopujúcich pozostatky.

Samozrejme, organizátori ubezpečujú všetkých, že pozostatky slávneho parníka budú rešpektovať po celú dobu ponoru a nijakým spôsobom ich neporušia ani nevynesú na povrch.
Zdroj: Getty Images

​​Posádka misie sa skladá z tridsiatich ľudí, z ktorých deviati môžu byť platiaci turisti, alebo vedeckí odborníci. Na expedíciu si môžete zakúpiť lístky v hodnote 105 tisíc dolárov na osobu, čo je v dnešnej dobe vzhľadom na infláciu rovnako vysoká cena, akú by ste zaplatili za plavbu prvou triedou na Titaniku v roku 1912. Cena lístka vtedy stála 4 300 dolárov.

Expedícia neslúži len na zábavu a pre zvedavcov, môžeme ju považovať za dôležitú súčasť výskumu.
Zdroj: Flickr

​​ Vrak a jeho trosky sú roztrúsené na dne oceánu v rozsiahlej oblasti a expedícia sa pokúsi ich zdokumentovať pomocou fotografií a videí vo vysokom rozlíšení, aby zachytila všetky detaily.

Ide o veľmi populárny program, keďže na letnú exkurziu v roku 2019, ktorá potrvá od 26. júna do 7. júla zostalo už len zopár miest.

Vydražil sa posledný nájdený list z Titaniku: Kupec zaň dal rekordnú sumu

Zatiaľ posledný nájdený list napísaný na Titaniku pred jeho potopením bol v sobotu v Londýne vydražený za rekordných 126 tisíc libier. Je to doteraz najvyššia suma za korešpondenciu zo slávneho zaoceánskeho parníka, uviedla agentúra Reuters. Alexander Oskar Holverson, ktorý plával na lodi s manželkou a patril medzi obete, napísal vydražený list 13.