Luxusné superjachty: Zaoceánske paláce na vode

Vyzerajú skoro ako vesmírne lode z budúcnosti, ale plávajú po mori - zoznámte sa so superjachtami.

Luxusné plavidlá s bazénom, veľkou televíziou a koženými gaučami sme videli v toľkých bondovkách a hiphopových videoklipoch, že nás už vlastne ničím neprekvapia. Oveľa zaujímavejšia je nová generácia miliardárskych lodí, ktoré neponúkajú len prepych a extrémnu dĺžku, ale aj myšlienku.

77 po taliansky

Zdroj: Facebook

Superjachty nechcú ohurovať len tým, koľko drahých vecí sa vojde na ich palubu. Myslia aj na fantastický vzhľad a architektonickú dokonalosť, ktorá umožní cestujúcim užiť si naplno krásu otvoreného mora. Jednu z najzaujímavejších superjácht súčasnosti nedávno predstavila tradičná talianska lodná dielňa Benetti, ktorá vyrába lode už od 19. storočia. Teraz sa spojila so svetoznámym mexickým dizajnérom Fernandom Romerom a spoločne vytvorili model menom Se77antasette (v taliančine settantasette znamená sedemdesiatsedem).

Technika pod poklopom

Zdroj: Facebook

​Jachta Benetti s dĺžkou 77 metrov sa pýši najmä skloneným dómom na špici jachty, kde sa nachádza kapitánsky mostík. Zatiaľ čo klasickým jachtám z hornej paluby čnú radarové senzory a antény, talianski konštruktéri dokázali spolu s vývojármi kozmických technológií ukryť všetku komunikačnú technológiu dovnútra dómu. Nič tak nenarúša elegantnú líniu lode - pritom nie je ohrozené jej ovládanie ani bezpečnosť. Dóm bude obsahovať okrem iného tiež observatórium pre nočné pozorovanie hviezd. Ďalší taliansky prírastok do sveta superluxusných lodí pripravilo štúdio Pininfarina. Jachta Aurea s dĺžkou 70 metrov sa vo svojom vzhšade nechala inšpirovať morskými vlanmi. Prakticky sa tvorcovia snažili, aby ukrývala čo najvaic vyhliadok a zákutí ako dobre utajená pláž.

Spojenie s prírodou

Zdroj: Facebook

​Holandská spoločnosť Sinot pre zmenu predstavila jachtu menom Nature. Je 120 metrov dlhá a vyniká preskleneným bokom, vďaka čomu môžete mať dokonalý prehľad o dianí na mori okolo vás, nech už sa nachádzate kdekoľvek. Okná na palubách navyše vedú od stropu až k podlahe. Hranice medzi loďou a oceánom sa tak takmer stiera. Vnútri nájdete osem luxusných izieb, palubu s kúpeľmi, posilňovňu, bazén, hvezdáreň alebo aj uzavretú záhradu, ktorú udržiava automatizovaný klimatický systém. Stavba jednej lode bude trvať štyri roky a cenu si ani samotný výrobca zatiaľ netrúfa odhadnúť.

Agresívny Maximus

Zdroj: Facebook

​Ďalšia holandská lodiarska spoločnosť Heesen Yachts je autorom jachty so sebavedomým menom Project Maximus. Navrhol ju legendárny lodný dizajnér Clifford Denn, okrem iného tvorca zaoceánskeho parníka Queen Mary 2. Je dlhá 83 metrov a ubytuje 12 hostí. Svojím agresívnym aerodynamickým tvarom pripomína pretekárske člny, ale športové výkony od nej nečakajte. Tu sa hrá len o zážitky. Najväčšia devíza lode Maximus je jednoznačne dlhý bazén s dvoma vodopádmi. Pokrýva celú zadnú časť lode a neslúži len na osvieženie, ale nie je problém si v ňom aj zaplávať.

Dnešné superjachty

Hoci nová generácia jácht sa rodí v Taliansku a Holadnsku, najluxusnejšie jachty súčasnosti vznikajú v Nemecku. Tá najväčšia sa volá Azzam a je dlhá 180 metrov. Postavila ju brémska lodenica Lürssen a patrí prezidentovi Spojených arabských emirátov. Hneď za ňou nasleduje jachta Eclipse. Vlastní ju ruský oligarcha Roman Abramovič, okrem iného aj vlastník futbalového klubu Chelsea F. C. nechal si ju postaviť v Hamburgu v dokoch Blohm+Voss. Tretiu najväčšiu jachtu na svete zostrojili Lürssen a Blohm+Voss spolu pre dubajského šejka. Nové superjachty ich svojimi rozmermi rozhodne nepredčia - zato vzhľadom a rafinovanosťou áno.

Nech sa páči, takto vyzerá legendárna jachta budúcnosti

Ťažko prezradiť dopredu, či sa jachta stane v budúcnosti legendou, ale MCY 96 na to má rozhodne všetky predpoklady.

Zdroj: CNC