Budúcnosť leteckej dopravy: Kabíny budú luxusnejšie než naše byty

Minulý týždeň v nemeckom Hamburgu prebehol 12. ročník Crystal Cabin Awards - teda udalosti, na ktorej sú oceňované inovatívne koncepcie kabín lietadiel. A aj tentoraz sa bolo na čo pozerať.

Víťazom v kategórii "Best Cabin Concept" sa nakoniec stal Qsuite od Qatar Airways. Ide o systém určený pre Business Class, ktorý už bol na vybraných linkách nasadený. Vyznačuje sa predovšetkým unikátnym riešením sedadiel, ktoré uľahčuje rôzne spoločenské aktivity.

Ak si teda "padnete do noty" s pasažiermi z vedľajšej kóje (alebo ide o vašich kamarátov, s ktorými letíte napríklad na dovolenku), jednoducho odsuniete priečku medzi dvojicami sedadiel. Potom sa už môžete pohodlne rozprávať, zahrať nejakú stolnú hru a tak ďalej. Z bunky Qsuite je tiež možné  ľahko urobiť spálňu s dvojlôžkom.

Systém Qsuite od Qatar Airways Systém Qsuite od Qatar Airways Zdroj: Qatar Airways

​V kategórii "Cabin Systems" triumfovala Rockwell Collins sa Silhouette MOVE, čo je polohovateľná stena určená pre oddeľovanie jednotlivých tried.

Silhouette MOVE alebo polohovateľná stena pre oddeľovanie jednotlivých tried. Silhouette MOVE alebo polohovateľná stena pre oddeľovanie jednotlivých tried. Zdroj: Rockwell Collins

​Tá istá spoločnosť uspela aj v kategórii "Material and Components" - jej Secant Luminous Panel, ktorý premení strop lietadla v obrovský displej, vyzerá jednoducho úžasne.

Secant Luminous Panel premení strop lietadla v obrie displej. Secant Luminous Panel premení strop lietadla v obrie displej. Zdroj: Rockwell Collins

​Je teda jasné, že v lietadlách budúcnosti sa rozhodne nudiť nebudeme. Okrem vyššie spomenutých vychytávok v nich na nás budú čakať trebárs aj headsety pre virtuálnu realitu či 3D televízory (nevyžadujúce používanie špeciálnych okuliarov). ​Teda minimálne vo First Class a Business Class.

Virtuálna realita v lietadle? Skvelý nápad! Virtuálna realita v lietadle? Skvelý nápad! Zdroj: University of Cincinnati

Týchto desať futbalistov sa môže pochváliť najdrahším súkromným lietadlom na svete

Pohodlné, komfortné a luxusné.

Zdroj: CNC