Stavba najvyššej budovy sveta môže začať: Dubajská Creek Tower zdvihne rekord o sto metrov

V Dubaji, kde stojí najvyššia stavba sveta Burdž Chalífa, s úspechom otestovali základy pre novú vežu, ktorá prevýši výškovú budovu Burdž Chalífa o 100 metrov. Úspešným testom základov sa uzavreli projekčné prípravy stavby Dubai Creek Tower, ktorá vznikne v prístave.

Geotechnický prieskum pre stavbu, ktorá sa má vypínať do výšky 928 metrov, robí holandská firma Fugro, výstavu zaistí developerská spoločnosť Emaar.

Základy novej veže majú byť hlboké vyše 70 metrov a stavba by mala byť dokončená pred začatím dubajského expa v roku 2020. Monitorovanie základov, ktoré majú uniesť budovu, ktorá bude vystavaná okolo centrálneho piliera ukotveného sieťou oceľových lán, trvalo rok.

Firma Emaar kontrakt zverila spoločnosti Soletanche Bachy, ktorá sídli vo Francúzsku.

"Je to pravdepodobne jedna z najobtiažnejších stavieb, ktoré teraz vo svete vznikajú,"

povedal projektový manažér tejto firmy Vincent Leblois.

Autorom projektu je španielsky architekt Santiago Calatrava Valls a inšpiráciou tvaru je podľa zástupcu firmy Emaar ľaliový kvet a minaret.

Veža bude stáť len niekoľko minút jazdy od dubajského medzinárodného letiska. Niekoľko jej poschodí poskytne vyhliadku na prístav a mesto. Na ďalších poschodiach budú obchody a hotel. Blízko vznikne vôbec najväčšie nákupné stredisko, ktoré postaví tiež firma Emaar, a tiež sídlisko pre 470 tisíc ľudí, ktorého výstavba sa už začala.

Zdroj: ČTK