Hennessey Venom F5: Kam sa hrabe Chiron. Toto auto ide skoro 500 km / h!

SEMA Show v Las Vegas sa stala miestom svetovej premiéry dlho očakávaného hyperšportu texaskej značky Hennessey. Novinka ohromuje svojim dizajnom aj sľubovanými výkonmi.

SEMA Show, ktorú organizuje Specialty Equipment Market Association založená v roku 1963, sa prvýkrát uskutočnila v roku 1967 a tohtoročný jubilejný ročník má prebiehať od utorka 31. októbra do soboty 3. novembra.

Medzi hlavné hviezdy tejto akcie sa radí John Hennessey so svojou firmou Hennessey Special Vehicles a jej novinkou v podobe hyperšportut Venom F5, nahrádzajúceho model Venom GT, ktorý mal premiéru v roku 2010 a jeho posledný exemplár bol dokončený na začiatku tohto roka.

Hennessey Venom F5 sa v médiách prvýkrát objavil v roku 2014 a podľa vtedajších plánov svojich tvorcov mal byť vo finálnej podobe predstavený v roku nasledujúcom a prvý zákazník si ho mal odvážať v roku 2016, ale vývoj sa trochu pretiahol a hyperšport sa v produkčnom vyhotovení predstavuje až teraz.

Pozrite si galériu

​John Hennessey pri jeho premiére pripomenul, že označenie F5 nie je odvodené od nadzvukového stíhacieho lietadla spoločnosti Northrop, ale odkazuje na najničivejší stupeň tornáda Fujitovej stupnice, pri ktorom sa rýchlosť vetra pohybuje od 519 do 512 km / h. Cieľom pri vývoji potom bolo, aby Venom F5 pokoril rýchlosť 300 míľ za hodinu (482,8 km / h). Tejto méte bolo podriadené takmer všetko.

Základom vozidla je monokok z uhlíkových vlákien, v ktorom je pred zadnou nápravou uložený dvojicou turbodúchadiel preplňovaný vidlicový osemvalec s objemom 7,4 litra, disponujúci najvyšším výkonom 1193 kW (1621 k) a krútiacim momentom 1762 N.m. Tieto hodnoty mieria na zadné kolesá prostredníctvom sedemstupňovej sekvenčnej prevodovky s radením páčkami pod volantom. Na želanie má byť k dispozícii aj manuálne.

Hennessey Venom F5 sa vedľa výkonov svojej pohonnej jednotky pýši aj svojou nízkou pohotovostnou hmotnosťou 1338 kg a špičkovou aerodynamickou karosériou. Pre predchádzajúci model Venom GT bol uvádzaný koeficient odporu vzduchu 0,44, zatiaľ čo novinka má údajne len 0,33 a najvýraznejší konkurent Bugatti Chiron potom 0,38.

Pozrite si galériu

​Súčasťou výbavy nového superšportu sa má stať na GPS založená kontrola trakcie, ktorá bude disponovať dátami pre vybrané pretekárske okruhy vrátane Nürburgringu, na ktorých má pomôcť s dosiahnutím lepších časov.

Hennessey Special Vehicles uvádza, že akceleráciu z 0 na 300 km / h má Venom F5 zvládnuť za menej ako 10 s a menej ako 30 s má trvať zrýchlenie z 0 na 400 km / h sa spomalením späť na 0 km / h. Maximálna rýchlosť má byť nad už spomínaným údajom 300 míľ za hodinu (482,8 km / h).

John Hennessey so svojou firmou plánuje vyrobiť len 24 exemplárov modelu Venom F5. Základná cena je stanovená na 1,6 milióna amerických dolárov.

Zdroj: CNC