Aston Martin sa nezaoberá iba športovými autami. Aktuálne predstavuje víziu ponorky. Chystá snáď podmorský stroj pre nový film s Jamesom Bondom?

Project Neptune nie je víziou pološialeného nezávislého dizajnéra, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ide skutočne o oficiálny projekt Aston Martinu. Výrobca slávnych športových vozidiel z Gaydonu na neho nie je sám, spojil sa s spoločnosťou Triton Submarines LLC z Vero Beach. Americký špecialista sa venuje práve stavbe všelijakých ponorných plavidiel.

Slúži ako hračky naozajstných boháčov, pretože ich ceny idú do miliónov, samozrejme v dolároch, ale používajú ich aj vedci. Najmenšie zvládnu približne  300m hĺbku, ale na Floride vznikajú aj stroje, pomocou ktorých možno skúmať morské dno.

Zdroj: Aston Martin

​Aston Martin oznámil partnerstvo 28. septembra 2017 v Monaku. Vzhľadom k ročnej dobe teda nejde o apríl - a spojenie luxusnej značky a výrobcu drahých ponoriek (firmu založili L. Bruce Jones a Patrick Lahey) je vlastne logické. Ale projekt s kódovým menom Neptune nevedie Aston Martin Lagonda Ltd., ale divízia Consulting. Tej šéfuje Bradley Yorke-Biggs

Za dizajn futuristického plavidla je zodpovedný Marek Reichmann, hlavný stylista a výkonný viceprezident automobilky. Stroj na preskúmavanie oceánu sa nám predstavuje zatiaľ na dvojici skíc. Základ tvorí platforma LP (Low Profile), ktorú dodal práve Triton. Do kopulovitej kabíny sa zmestia traja pasažieri. Ponorka by mala prežiť bez úhony až pol kilometrovú hĺbku oceánu a vydržať pod vodou až 12 hodín.

Zdroj: Aston Martin

​Aston Martin skutočne v spolupráci s Triton plánuje postaviť prototyp a ak bude zo strany patrične bohatej klientely záujem, potom aj niekoľko ďalších kusov.. Všetko je seriózne. Či jeden dostane aj Bond, sa zatiaľ nevie. Ale nakoniec prečo by nemal?

Zdroj: CNC