10 reštaurácií s najúžasnejším výhľadom: Prednosť pred jedlom má panoráma

Pochutnať si na lahodnom jedle a mať pritom dychvyrážajúci pohľad na mesto môže fajnšmekrov vyjsť aj na tisíce eur. Väčšina reštaurácii s dobrou polohou a panorámou ponúka aj kulinársky zážitok.

Najväčšia cestovateľská web stránka TripAdvisor opäť zostavila podľa recenzií svojich užívateľov desiatku top reštaurácií, ktoré navyše ponúkajú aj najúžasnejší výhľad na svete.

1. Reštaurácia Sirocco, Bangkok, Thajsko

Zdroj: TripAdvisor/Sicorro

​Reštaurácia Sirocco sa nachádza na 63. poschodí State Tower v Bangkoku. V tajskej metropole je to určite jediné miesto, ktoré návštevníkom ponúka výhľad do všetkých svetových strán bez toho, aby zacláňali nejaké z okolitých budov. Reštaurácia so 150 miestami na sedenie sa nachádza vo výške 266 metrov nad zemou. Hlavnú delikatesu budete hľadať v jedálnom lístku zbytočne. Reštaurácia láka najmä na panoramatický výhľad zaberajúci 270 stupňov. Ak ale nazriete do jedálneho lístka, zbadáte najmä stredomorskú kuchyňu a pri večeri vám zahrá aj živý orchester. Svetový unikát ponúka aj priľahlý bar s názvom Sky Bar. Je to absolútne najvyšší bar pod otvorenou strechou. Vidieť ho mohli milovníci filmu Vo štvorici po opici 2 s Bradleym Cooperom.

2. Dinner in the Sky, San Juan Teotihuacán, Mexiko

Zdroj: TripAdvisor/Dinner in the Sky

​Na druhom mieste skončila v hlasovaní reštaurácia v Mexiku. Nejde pritom o klasickú reštauráciu, ale plošinu pre 22 hostí a čašníka s kuchárom. Keď sú všetci na plošine, žeriav vytiahne reštauráciu do výšky až 50 metrov. Namiesto stoličiek sedia zákazníci v sedadlách pretekárskych áut a k stolu sú pripútaní masívnymi skrutkami a káblom. Hostí istia bezpečnostné pásy. Kuchár varí priamo na plošine. Zaujímavosťou je, že o toalete môžu návštevníci naozaj len snívať.

3. Podmorská reštaurácia Ithaa, Južný atol Ari, Maledivy

Zdroj: TripAdvisor/Ithaa

​Na atole Ari v Indickom oceáne už dávno stáli obyvatelia nežijú. Od roku 1970 je z neho jedna z hlavných atrakcií Maledivov. Premenil sa na luxusný potápačský raj. Svoju exkluzivitu navyše potvrdzuje prvou presklenou podvodnou reštauráciou na svete. Zákazníci sedia v tuneli takmer päť metrov pod hladinou a všade navôkol je len modrá voda a ryby. V reštaurácii podávajú hlavne európsku kuchyňu. Názov reštaurácie v domorodom jazyku znamená perleť.

4. Reštaurácia Fresh in the Garden, Kunfunadhoo, Maledivy

Zdroj: TripAdvisor/Fresh in the Garden

​Reštaurácia sa nachádza na atole Baa. Podľa jedného z návštevníkov ide o domček na strome, okolo ktorého je vidieť len vrcholy banánovníkov. Neďaleko sa nachádza bylinková záhrada, v ktorej si zákazníci môžu sami nazbierať, čo by chceli ochutnať. Výhľad z reštaurácie je malebný a vo výhľade na panorámu návštevníkom nič neprekáža.

5. Reštuarácia a bar Stratosfare, Queenstown, Nový Zéland

Zdroj: TripAdvisor/Stratosfare

​Reštaurácia sa do pamäte návštevníkov zapísala hlavne svojou panorámou. Hostia majú výhľad na novozélandské mesto Queenstown a zátoku jazera Wakatipu. Reštaurácii síce na prvý pohľad pôsobí zaplnená, ale pre vyvýšené poschodie majú všetci neuveriteľný výhľad zaručený. Vedľa reštaurácie sa nachádza aj vyhliadková plošina, ktorá ponúka pohľad opačným smerom, ako je mesto.

6. Reštaurácia Top of the World, Nevada, USA

Zdroj: TripAdvisor/Top of the World

​Jediná otočná reštaurácia v Las Vegas sa nachádza vo výške 257 metrov, odkiaľ ponúka dychvyrážajúci výhľad. Mesto hriechu majú hostia ako na dlani. Zaujímavosťou je, že reštaurácia získava každý rok vďaka svojmu someliérovi prestížne ocenenie Wine Spectator Award of Excellence už 18 rokov po sebe.

7. Reštaurácia Dasheene v rezorte Ladera, Svätá Lucia, Karibik

Zdroj: TripAdvisor/Dasheene

​Reštaurácia sa nachádza v luxusnom komplexe päťhviezdičkového hotela na ostrove Svätá Lucia. Otvorená je od rána do večera. Ponúka tradičnú miestnu kuchyňu. Na jedálnom lístku nájdete napríklad sladké zemiaky, kokosovú polievku či karibský jahňací šalát. Hlavným lákadlom je ale úchvatný výhľad na vulkanické útvary Pitons. Tie sú od roku 2004 zapísané na zozname prírodných pamiatok UNESCO.

8. Sky Restaurant 634, Tokio, Japonsko

Zdroj: TripAdvisor/Sky Restaurant 634

​Číslovka 634 nemá s názvom reštaurácie až tak veľa spoločného, ale vypovedá o výške televíznej veže Sky Tree v Tokiu. Je to druhá najvyššia stavba na svete po dubajskom mrakodrape Burdž Chalífa. Reštaurácia je vo výške 345 metrov. Výhľad na Tokio je neskutočný. Keď je jasné počasie, je vidieť až do diaľky 70 kilometrov. V jedálnom lístku prevláda japonská a francúzska kuchyňa.

9. Reštaurácia, bar a brasserie OXO, Londýn, Veľká Británia

Zdroj: TripAdvisor/OXO

​OXO v Londýne je prvou z európskych reštaurácií, ktorá sa podľa užívateľov TripAdvisor dostala do top desiatky podnikov. Názov OXO patrí celému komplexu budov s vežou. Tri písmena sú na nej vidieť vo dne aj v noci. Komplex leží pri brehu rieky Temža v centre Londýna. Reštaurácia sa nachádza na ôsmom poschodí a láka úžasným pohľadom na najznámejšie pamiatky metropoly. Naproti stojí majestátna katedrála svätého Pavla.

10. Vínna reštuarácia Kapari, Santorini, Grécko

Zdroj: TripAdvisor/Kapari

​Santorini je značkou Grécka. Fotografie z ostrova sú hlavnou kampaňou v čase letných dovoleniek a turistov sa snažia získať aj na poveru, že ide o Platónovu bájnu Atlantídu. Kapari je luxusný hotelový komplex, ktorý ponúka ubytovanie v 300 rokov starých skalných obydliach. A vínna reštaurácia má rovnakú architektúru. Z priestorov je nádherný výhľad na Egejské more. Stolov je tam ale málo, preto je lepšie mať rezerváciu.

Zdroj: TripAdvisor