Autonómne kamióny budú testovať na amerických diaľniciach

Ak vás myšlienka na autonómne autá vydesila, len si predstavte autonómny kamión, rútiaci sa po diaľnici vašim smerom.

Začiatkom augusta na ceremónii pri Hoover Dam predstavila nemecká automobilka Daimler prvý samoriadiaci kamión, ktorý môže jazdiť na amerických cestách. Ušľachtilým cieľom automobilky je vyrobiť celý autopark autonómnych vozidiel, ktoré majú nižšiu spotrebu paliva, zaistia menej nehôd a nebudú musieť riešiť únavu vodiča.

Kým americká armáda pracuje na autonómnych kamiónoch, ktoré môžu navigovať do bojových zón, nákladiak The Inspiration je trochu iný, pretože je navrhnutý pre jazdu po diaľnici súčasne s bežnými autami. Ak vám to stále príde ako recept na smrť a deštrukciu, nebojte sa - vodič z mäsa a kostí bude stále sedieť za volantom podobných obrovských nákladiakov a bude pripravený prevziať riadenie v prípade, že bude chcieť prejsť do iného jazdného pruhu, alebo v prípade neočakávaného nebezpečenstva.

Tieto kamióny sa ešte mnoho rokov nebudú predávať, ale automobilka Daimler dostala povolenie ich testovať na skutočných diaľniciach, čo je neskutočne skvelé a zároveň čertovsky desivé podľa toho, čo si myslíte o spoľahlivosti robotov. Jedna vec je istá - vodičom taxíkov a kamiónov hrozí, že ich nahradí stroja.