V susednom Maďarsku sa z knihy stal bestseller, predalo sa vyše 30 tisíc výtlačkov. Kimi je jednoducho hviezda a to nielen u priaznivcov Formuly 1. Tento enigmatický jazdec nevpúšťa len tak hocikoho do svojho súkromia, no spisovateľa Kari Hotakainena áno. Udelil mu exkluzívny prístup do svojho sveta i myslenia a vznikla tak šikovne napísaná kniha Neznámy Kimi Räikkӧnen.

Je to prvá a posledná autorizovaná kniha o majstrovi sveta formuly 1.
Okrem Kimiho v nej prehovorili jeho mama, brat, manželka a dôverní priatelia. Samozrejme, nechýbajú ďalší jazdci formuly 1. Tiež šéfovia tímov, mechanici,  kondičný tréner, manažéri aj celkom obyčajný fanúšik F1.

Pre fanúšika F1 nielen povinné čítanie, ale aj zaujímavé, pútavé, zábavné a dojímavé. O Kimiho jazdení, detstve, rodine, o voľnom čase aj o dramatických okamihoch v jeho živote.
V knihe je navyše množstvo doteraz nezverejnených fotografií z rodinného archívu Kimiho Räikkӧnena.

Zaujímavosťou je, že kniha sa už pred vydaním dostala na najvyššie priečky rebríčkov predajnosti. V najväčšom online kníhkupectve dokonca pár dní pred vyjdením predbehol Dominika Dána a Neznámy Kimi Räikkӧnen sa stal No.1 v celkových predajoch za posledný mesiac!
Vydavateľstvo muselo urobiť dotlač, keďže kniha bola de facto vypredaná ešte pred vydaním.

Kimiho trefné hlášky

IceMan, alias Kimi Räikkönen hovorí tak málo, že sa zachovali len nemnohé z jeho slov. Ale mnohé z nich stoja za to. Sú trefné, vtipné a uletené. V bonusovej časti knihy nájdete mnohé z nich. Tu je aspoň malá ochutnávka:

Otázka: „Aká bola najvzrušujúcejšia situácia počas práve sa skončeného súťažného víkendu?“
Kimi: „Štart.“
Otázka: „A najnudnejšia?“
Kimi: „Toto.“

***

Otázka: „Myslíte si, že ste dobrý sused?“
Kimi: „Samozrejme. Z pracovných dôvodov nie som nikdy doma.“

***

Otázka: „Aké inštrukcie by ste dali nováčikom Nicovi Rosbergovi a Scottovi Speedovi?“
Kimi: „Dúfam, že sa mi dobre vyhnú z cesty.“

 

Zdroj: Ikar

Prečítajte si úryvok z novinky Neznámy Kimi Räikkӧnen:

Okolo formuly jeden sa okrem obvyklých médií pohybuje aj tzv. verejnosť padoku. Megahviezdy, supercelebrity, rockeri, biznisoví guru. Pávy, včelie kráľovné, ministri. Všetci chcú svoj podiel, omrvinku, kúsok. Kúsok čoho? Toho istého ako fanúšik z fínskeho Pälkäne či z Tokia. Emóciu, dotyk, blízkosť, spomienku. Dotknúť sa toho, kto si podal ruky so smrťou. Jazdci robia niečo, čo by robiť nemali, ale aj tak to robia. Nebezpečné? Áno. Vzrušujúce? Rozhodne.

Na YouTube je video, v ktorom svetoznáma herečka Nicole Kidman prichádza do boxu Ferrari, aby pozdravila jazdcov. Podá ruku Kimimu a povie: Nice to meet you. Kimi jej z povinnosti podá ruku a odvráti pohľad. Strohý šot prezrádza veľa. Video je obľúbené, lebo je tam chyba: Kimiho správanie. Nepísaný zákon hovorí, ako sa treba správať v prítomnosti slávneho človeka. Treba sa rozplývať: aké úžasné, že ste nás navštívili, videl som mnohé vaše filmy, aj tie, v ktorých vystupuje váš manžel sú fajn. Kimiho výraz však prezrádza, ako ho obťažuje vystúpiť z auta a čeliť tienistým stránkam profesie: žiarivé hviezdy, ktoré by mali radšej zostať na nebi. Čo tu na mojom pracovisku obsmŕdajú?

***

Kimi si po celý čas svojej kariéry v F1 uvedomoval, ako tvrdo jeho rodičia museli drieť a ako sa preňho obetovali. Aj to, že bez vonkajších zdrojov by sa nikdy nemohol dostať tam, kde je teraz. Mnohé veci do seba zapadli. Potreboval aj šťastie, ale jedna vec bola jasná od samého začiatku: Kimi je mimoriadne rýchly. Pri pretekoch motokár sa vykryštalizuje niečo, čo sa potom prejaví vo formule: rozdiely sú také minimálne, že treba byť práve o ten nepatrný, kratučký moment drzejší a odvážnejší ako ostatní. Nervy sa testujú na miestach, ktorými je teoreticky nemožné prejsť, ale jemu sa to podarí.
Myllyrinne hovorí o tienistých stránkach tohto športu. „Úplne na začiatku si ľudia myslia, že z ich syna bude nový Räikkönen alebo podobne, a niektorí sú ochotní investovať závratné sumy, aj keď fakty hovoria jasne proti. Tento šport je ako droga, pretože rozdiel medzi špičkovým a takmer špičkovým jazdcom je taký malý. Aj ja viem, že na európske preteky chodia mnohí, ktorí si vzali veľké bankové pôžičky a na bytoch majú hypotéky. A viem, že z toho nič nebude. Keď ti to prerastie cez hlavu a nenájde sa nikto, kto by to zaplatil, potom je lepšie sa na to vykašlať a urobiť za všetkým bodku.“
Rami dlhší čas jazdil na motokárach s Kimim, potom s pretekmi skončil a stal sa mechanikom. „Mohol som mať pätnásť, keď som s tým skončil, už som nemal motiváciu. Navyše som mal štyri-päť kíl nadváhy. V prípade Kimiho je super, že robota, ktorú do nás vložili mama a tatko, plus štigro ho dostali na také miesta, kde si všimli jeho talent. A on je strašne húževnatý. Na ničom nezáleží, keď potrebuje predbiehať,“ hovorí Rami, ktorý sa v súčasnosti stará o Kimiho nehnuteľnosti a každodenné záležitosti, čiže robí presne to, čo robil pred svojou náhlou smrťou otec Matti.

V istom období bol Kimi taký rýchly, že sa mu každodenný život zdal pomalý. Najmä škola. Sedenie, čítanie, bifľovanie. Učenie mu komplikovala dyslexia, ktorú Kimi zdedil po matke. Podľa Pauly mali Kimimu pomôcť s jeho problémom hneď v prvej triede. „Rami zvládal školu vždy v pohode, ale s Kimim to bolo náročnejšie, keďže mal dyslexiu. Bojovali sme do tretej triedy. Vždy, keď bol Kimi trpezlivý a dokázal sa trochu sústrediť, tak to išlo. Keď v piatej triede prepadol, bolo to pre Kimiho ťažké, ale bolo to správne rozhodnutie. Lepšie bolo zopakovať si ročník v malej škole v Karhusuo, keď mal pri sebe starých kamarátov. Keby sa to stalo neskôr a opakoval by triedu vo veľkej škole v Karakallio, bolo by to oveľa ťažšie. Čítanie nebolo nikdy Kimiho obľúbenou činnosťou, radšej pracoval rukami, športoval a jazdil.“

Zdroj: IKAR