Jedným z hlavných protagonistov minisérie HBO je Valerij Legasov, vedec, ktorého ruské ministerstvo vnútra poverilo vyšetrovaním katastrofy v Černobyle.

V čase katastrofy mal Legasov 50 rokov a dá sa povedať, že do vyšetrovania bol zapojený náhodou: jeho hlavnou oblasťou nebola jadrová fyzika. Akademik bol vedúcim katedry chemickej technológie na Lomonosovej univerzite a bol vládou poverený prísne tajnou misiou preto, aby zistil, čo sa v skutočnosti deje. Keďže všetci verní komunistickí jadroví fyzici boli v ten deň na dovolenke, museli rýchlo získať niekoho, kto by priletel do Pripiati. Neskôr už do prípadu nechceli nikoho zapojiť, pretože cieľom bolo, aby vedecký svet nepoznal celý rozsah katastrofy.

Keď Legasov preletel vrtuľníkom 300 metrov od elektrárne a zbadal fialový dym, okamžite vedel, že ide o obrovský problém. Bola ťažká práca presvedčiť tých, ktorí rozhodujú, že evakuácia je potrebná okamžite, takže iba 36 hodín po katastrofe boli miestni obyvatelia presídlení. KGB bránila vedcovi vo vyšetrovaní, ale jeho nezaujímali zákazy ľudí strany, chcel vedieť pravdu – aj keď o nej nikdy nemohol hovoriť pred verejnosťou.

Bol to práve tento rozpor, ktorý nakoniec porazil Legasova: cítil sa spoluzodpovedný za to, že je súčasťou politickej mašinérie, ktorá chcela prípad ututlať a ohrozila životy nevinných civilistov. Legasov, deň po druhom výročí tragédie, sa 27. apríla 1988 obesil. Nezanechal list na rozlúčku, ale množstvo zvukových nahrávok, z ktorých niektoré vzniesli ešte viac otázok o súvislostiach so zodpovednosťou.

Vedec bol v roku 1990 ocenený post humus Borisom Jeľcinom a odvtedy sa považuje za národného hrdinu bývalého Sovietskeho zväzu.

Zdroj: YouTube