Poľský minister kultúry zabanoval banány, pretože boli veľmi sexi: Ľudia si ich vyjedli späť

Takmer sa ponúka otázka, či to neurobil kvôli vtipnému titulku. Motívom poľského ministra kultúry a podpredsedu vlády Piotra Clińskeho, ktorého predĺženou rukou činu sa stal riaditeľ Národného múzea vo Varšave, bola ale údajná obscénnosť videa, na ktorom dievča s chuťou hraničiacou s rozkošou konzumuje banán. Po protestoch umelcov, opozičných politikov i užívateľov Facebooku sa videoinštalácia "Konzumné umenie" od feministickej umelkyne Natalie LL z roku 1973 vrátila späť do expozície moderného umenia jedného z najväčších poľských múzeí.

Videoinštaláciu odstránilo varšavské Národné múzeum na žiadosť ministerstva. Vyvolalo tým vlnu rozhorčenia. Aktívne reakcie na seba nenechali dlho čakať. Poliaci začali na sociálnych sieťach hromadne postovať fotografie, na ktorých sami jedia banán.

Video, ktoré vzniklo ešte v hlbokej totalite, kedy sa na banány stáli fronty, je nezastupiteľnou súčasťou poľského moderného umenia a býva interpretované ako symbol genderovej i politickej slobody. Preto sa po jeho stiahnutí pred Národným múzeum zišlo niekoľko stoviek Poliakov, ktorí masovo jedli banány. Zvolali sa cez Facebook.

Práve sociálne siete s hashtagom #stopcenzurze odštartovali protest, ktorý skončil - nateraz - úspešne. Riaditeľ Národného múzea Jerzy Miziolek ešte pred konaním demonštrácie nechal kontroverzné diela vrátiť na svoje miesta. Dlho sa tam ale neohrejú. Už 6. mája, kedy bude v múzeu nainštalovaná nová expozícia, zmiznú.

"Je nutné urobiť ešte tvorčie zmeny kvôli obmedzenému priestoru v galérii a vdýchnuť inštitúcií novú dynamickú víziu,"

snažil sa zo situácie vykorčuľovať riaditeľ Miziolek tak, aby sa ministerský vlk nažral a slobodomyseľná koza zostala celá.

Vyradené umelecké diela mohli podľa neho byť potenciálne škodlivé pre deti a mládež. Ako dôkaz použil list, v ktorom sa matka jedného školáka sťažuje, že jej syn bol návštevou múzea traumatizovaný.

Riaditeľ zakázal vystavovanie umeleckých diel od Natalie LL alebo napríklad Katarzyny Kozyry po tom, čo bol predvolaný na koberček k poľskému ministrovi kultúry. Niektoré politické médiá špekulovali, že zákaz vzišiel z hláv predstaviteľov vládnucej strany Právo a spravodlivosť. Tí už v minulosti označili zdanlivo nevinnú inštaláciu za nevhodnú a obscénnu. Konzervatívna strana Právo a spravodlivosť je známa svojimi úzkoprsými postojmi a svojským obhajovaním tradičných hodnôt. Riaditeľ Miziolek ale akýkoľvek tlak zo strany ministerstva poprel.

Pokiaľ chcete posúdiť, ako veľmi obscénne Natalia je (nielen) banán, pozrite si video.

Zdroj: CNC